Zvýšenie štátnej pomoci pre poľnohospodárov v EÚ
Už začiatkom tohto roku Európska komisia definovala strop pre vnútroštátnu podporu pre poľnohospodárov. Ten výrazne vzrástol, čo umožní väčšiu pružnosť a efektívnosť, najmä v čase krízy a situácií, ktoré si vyžadujú rýchlu reakciu zo strany verejných orgánov.
Komisia vtedy prijala revidované pravidlá o štátnej pomoci v sektore poľnohospodárstva, čím zvýšila maximálnu sumu, ktorú môžu vnútroštátne orgány použiť na podporu poľnohospodárov bez toho, aby bolo potrebné predchádzajúce schválenie zo strany Komisie. Toto rozhodnutie umožní krajinám EÚ zvýšiť podporu pre poľnohospodárov bez narušenia trhu a zároveň znížiť administratívne zaťaženie vnútroštátnych orgánov.
Komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan povedal: „Návrh Komisie na nové pravidlá štátnej pomoci pre odvetvie poľnohospodárstva odráža hodnotu tejto formy podpory v čase krízy. Zvýšením maximálnej výšky pomoci pre poľnohospodárov budú mať vnútroštátne orgány väčšiu flexibilitu. V niektorých prípadoch sa výška štátnej pomoci, ktorá sa môže poskytnúť jednotlivým poľnohospodárom, zvýši o 66% a tieto nové pravidlá budú aj naďalej sprevádzať bežné pravidlá pre notifikované poľnohospodárske podniky. Štátnu pomoc, ktorú môžu členské štáty naďalej uplatňovať. “
Maximálna výška pomoci, ktorá sa môže rozdeliť na jednu farmu počas troch rokov, sa zvýši z 15 000 EUR na 20 000 EUR. S cieľom zabrániť akémukoľvek možnému narušeniu hospodárskej súťaže má každá krajina EÚ maximálnu vnútroštátnu sumu, ktorú nemôže prekročiť. Každý vnútroštátny strop bude stanovený na 1,25% ročnej poľnohospodárskej produkcie krajiny v tom istom trojročnom období (z 1% v súčasných pravidlách). Ide o zvýšenie vnútroštátneho stropu o 25%.
Ak krajina nevynakladá viac ako 50% svojho celkového objemu národnej pomoci na jedno konkrétne poľnohospodárske odvetvie, môže ešte zvýšiť pomoc de minimis na poľnohospodársky podnik na 25 000 EUR a vnútroštátna maximálna suma na 1,5% ročnej produkcie. Predstavuje to 66% zvýšenie stropu na poľnohospodára a 50% zvýšenie vnútroštátneho stropu.
Pre krajiny, ktoré sa rozhodnú pre tento najvyšší strop, nové pravidlá vyžadujú vytvorenie povinných centrálnych registrov na vnútroštátnej úrovni. To umožní sledovanie poskytnutých pomoci s cieľom zjednodušiť a zlepšiť poskytovanie a monitorovanie tzv. Pomoci de minimis. Niektoré členské štáty už takéto registre spravujú, čo im umožní okamžite uplatňovať vyššie stropy.
Zvýšené stropy nadobudli účinnosť 14. marca a môžu sa uplatňovať spätne na pomoc, ktorá spĺňa všetky podmienky.