Zomrel zakladateľ fúzie rocku a jazzu Chick Corea

TAMPA BAY – Tento týždeň zomrel americký pianista Chick Corea.

Armando Anthony “Chick” Corea (1941- 2021) bol americký jazzový pianista a skladateľ, niekoľkonásobný držiteľ hudobnej ceny Grammy. Najviac ho preslávil jeho tvorba zo sedemdesiatych rokoch.
“Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí mi na mojej ceste pomohli. Mojim poslaním bolo prinášať radosť ľudom pomocou hudby. Bolo mi cťou spolupracovať s umelcami, ktorých tak veľmi obdivujem a rozumeli môjho pohľadu na tvorbu.” To je výrok, ktorý jeho rodina zverejnila na jeho internetovej stránke. 
Zaspomínajme si na chvíľu na hudobnícku dráhu Chicka Corey. Spoločne s Milesom Davisom hral na legendárnej jazzrockovej dvojitej LP Bitches Brew. V sedemdesiatych rokoch založil skupinu Return to Forever. Okrem neho bol jediným stálym členom basgitarista Stanley Clarke. Ďalej v skupine v rôznych obdobiach pôsobili napríklad gitarista Al Di Meola a perkusionista Airto Moreira. Svoje prvé album nazvané Return to Forever skupina vydala v roku 1972 pod Coreovým menom. Prvý album, ktorý vyšiel pod hlavičkou skupiny, dostalo názov Light as a Feather (1973). Skupina sa rozpadla v roku 1977, neskôr bola niekoľkokrát jednorazovo obnovená, napríklad v roku 2011.
V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch sa Chick Corea spolupracoval s množstvom hudobníkov a nebránil sa žiadnemu žánru. Propagoval scientológiu. V roku 1968 nahral s českým kontrabasistom Miroslavom Vitoušom album Now He Sings, Now He Sobs. Koncom 80. rokov 20. storočia vystúpil s Bobby McFerrin na Bratislavských jazzových dňoch a v roku 1988 v pražskom Paláci kultúry. V Bratislave mal spoločný koncert s vibrafonistom Garry Burtonom.
V júli 2018 koncertoval v Prahe na Prague Proms v Smetanovej sieni Obecného domu. Trikrát vystúpil na brnianskom festivale Jazzfest a koncertovať tu mal tiež 7. marca 2021 v Janáčkovom divadle.