Päť predpovedí top investora Warrena Buffetta: “Kryptomeny sú horšie ako jed na krysy na druhú !”

OMAHA –  Warren Buffett je jedným z najslávnejších investorov na svete. Aj napriek veľkým stratám v dôsledku pandémie zostáva podľa magazínu Forbes štvrtým najbohatším človekom planéty. Odkazy na jeho výroky sú tučnou kurzívou.

Čo nás podľa podnikateľa čaká v budúcnosti? Na túto otázku má Buffett, ktorý svojho času od novinárov dostal prezývku „Orákulum z Omahy“, svoje vlastné odpovede.

1. Väčšina novín sa zanikne

Mnohokrát predpovedal kolaps papierových médií. V rozhovore pre Yahoo Finance vysvetlil, prečo noviny nenávratne opustia mediálny trh: “Predtým vyhrávali noviny, ktoré mali viac strán.” Pretože tieto stránky boli plné reklám a reklamy sú z pohľadu čitateľa tým najlepším obsahom, aký redaktori môžu ponúknuť. Chcete si nájsť prácu? Otvoríte noviny a pozriete si inzeráty. Predtým ste sa o čerstvých udalostiach dozvedeli nasledujúce ráno z novín a teraz ich sledujete v reálnom čase. “

Podľa Pew Research Centre (PWC) od roku 2006 do roku 2016 sa výnosy z reklamy na americkom trhu s novinami klesli takmer trojnásobne – zo 49 miliárd dolárov na 18 miliárd dolárov – a naďalej klesajú.

2. V nasledujúcich 100 rokoch index Dow Jones dosiahne 1 milión bodov

Dow Jones Industrial Average (DJIA) je najstarší z troch kľúčových akciových indexov, ktoré odrážajú vývoj na amerických burzách. Vytvoril Charles Dow, redaktor časopisu The Wall Street Journal, a bol uvedený na trh v roku 1896.
Odvtedy index vzrástol z 30 na 30 000 bodov. Investor predpovedal, že o sto rokov hodnota indexu Dow Jones presiahne jeden milión bodov a USA budú čeliť finančnej prosperite. „Nerobím si však ilúzie – nezažijem takú prosperitu,“ zavtipkoval Buffett, ktorý v roku 2020 oslávil deväťdesiate narodeniny.

3. Kryptomeny nevyhnutne čaká krach

Warren Buffett je známym odporcom kryptomien, mnohokrát predpovedal ich kolaps. “Môžem s takmer úplnou istotou povedať, že kryptomeny skolabujú,” uviedol Buffett v rozhovore pre CNBC. Zdôraznil, že by rád investoval do ktorejkoľvek z hlavných mien, ak by si nebol istý, že v budúcnosti nebudú mať hodnotu ani cent.
Krátko nato začali kryptomeny prudko klesať a o šesť mesiacov neskôr, v máji 2018, reportér Fox Business pripomenul Buffettovi slová jeho kolegu Berkshire Hathaway Charlieho Mungera, že „bitcoin je jed na krysy“. Na čo Buffett odpovedal:
Miliardár neskôr objasnil svoj pohľad. Podľa investora na rozdiel od tradičných mien kryptomeny v zásade „nemajú nič, nie sú založené na produkcii a nič sami nevyrábajú“. Kryptomeny nie sú reprodukovateľné a ich obeh nie je zaručený. Podľa neho je Bitcoin ilúzia.
Zároveň Buffett považuje blockchainovú technológiu za „vynikajúcu“, ale nedokonalú, preto odporúča investovať do tradičných aktív, ako sú akcie priemyselných podnikov – každopádne za 10-20 rokov si nikto si nebude pamätať bitcoin, tvrdí investor.
V čase zverejnenia materiálu cena na bitcoiny presahujú 45 000 dolárov. Od jesene 2020 zaznamenáva kryptomena prudký rast hodnoty – za posledné štyri mesiace sa cena Bitcoinov zvýšila štvornásobne.

4. Budúcnosť patrí obnoviteľným zdrojom energie

„Ak svoje peniaze necháte v uhlí, máte veľké problémy,“ uviedol Buffett v máji 2017 a vyjadril ochotu podporovať projekty v oblasti zelenej energie.
V júni 2020 Buffett oznámil, že jeho spoločnosť Berkshire Hathaway už investovala viac ako 15 miliárd dolárov do solárnej a veternej energie, a v júli vyšlo najavo, že kúpila podiel v spoločnosti Dominion Energy, ktorá prepravuje a skladuje zemný plyn. Obchod dosiahol viac ako 10 miliárd dolárov.
Americká agentúra pre ochranu životného prostredia predpovedala, že viac ako polovica energie v krajine v roku 2030 bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov, a vyzerá to tak, že Buffett sa chystá tento prechod urýchliť.

5. Zavedenie umelej inteligencie zefektívni hospodárstvo, dramaticky však zvýši nezamestnanosť

Warren Buffett v roku 2017 vyjadril svoje očakávania týkajúce sa budúcnosti umelej inteligencie. „Pokročilá AI môže mať veľmi deštruktívny vplyv na trh práce. Plusom však je, že tento problém je možné vyriešiť radikálnou transformáciou vzťahov medzi spoločnosťou a štátom a ľuďmi navzájom. “ Očakávania investorov zdieľajú analytici. PWC odhaduje, že do roku 2030 bude 40% pracovných miest nahradených neurónovými sieťami. Samotný Buffett však radí nedôverovať príliš predpovediam. V rozhovore uviedol: „Predpovede hovoria veľa o tom, čo predpovedá. Ale nič o budúcnosti. “
Budúcnosť si koniec koncov vytvárame sami.
(Spracované podľa verejne dostupných zdrojov)