Kim Čong-un vykopol hlavného ekonóma krajiny

PCHJONGJANG – Líder KĽDR Kim Čong-un kritizoval prácu vlády a vyhodil hlavného ekonóma krajiny Kim Tu Ila, ktorý bol vymenovaný pred mesiacom, kvôli tomu, že nenašiel nápady, ako zachrániť ekonomiku pred krízou. Informuje o tom agentúra Associated Press.

Kim Čong-un zároveň pripustil, že predtým prijaté národné plány hospodárskeho rozvoja nefungovali. Ďalší projekt bol predstavený v januári, ale Kim Čong-un obvinil ministrov z nerealisticky vysokých cieľov pre poľnohospodársku výrobu a podhodnotených cieľov pre výrobu elektriny. Poukázal na to, že vláda nedokázala vypracovať plán v kľúčových ekonomických oblastiach a náhodne zostavila rôzne počty. Podľa vodcu krajiny ministri nie sú schopní rozvinúť inovatívne hľadisko.

Už predtým na januárovom sneme strany Kim Čong-un vyzýval na zvýšenie štátnej kontroly nad ekonomikou, uprednostnenie priemyselného rozvoja a posilnenie obranných síl krajiny všetkými prostriedkami vrátane vývoja jadrových zbraní. Podľa ekonómov KĽDR prežíva najťažšie obdobie od začiatku vlády Kim Čong-una. Pokusy o napravenie vzťahov s USA a zrušenie sankcií nefungovali. Prírodné katastrofy zničili značnú časť úrody a uzavretie hraníc s Čínou v dôsledku pandémie koronavírusov znížilo obchod za desať mesiacov o 75 percent.

Podľa Kórejskej tlačovej agentúry KCNA Su Yong bol vymenovaný za nového riaditeľa ministerstva hospodárstva ústredného výboru a nahradil Kim Tu Ila, ktorý bol vymenovaný v januári.

Ceny dovážaných potravinárskych výrobkov vrátane cukru sa zvýšili štvornásobne. Výroba v továrňach klesla na minimum. V dôsledku prichádzajúceho hladomoru – podľa OSN je v krajine už polovica populácie podvyživená – narástlo nebezpečenstvo spontánnej rebélie. Podľa odborníkov sa nový plán rozvoja príliš nelíši od predchádzajúcich projektov, v ktorých skutočný obsah nahradili politické slogany.