Zomrel riaditeľ spoločnosti Samsung Lee Kun Hee

SEUL – Zomrel výkonný riaditeľ spoločnosti Samsung Lee Gong Hee. Informuje o tom na svojom portáli juhokórejská firma Samsung.

Lee Gong Heesa stal predsedom predstavenstva skupiny Samsung v roku 1987. Pod jeho vedením sa spoločnosť rozrástla z malého kórejského výrobcu do veľkej medzinárodnej korporácie.

Predseda spoločnosti Samsung Lee Gong-hee zomrel vo veku 78 rokov.

Lee Gong Hee mal zdravotné ťažkosti po tom, čo v roku 2014 utrpel infarkt. Posledných pár rokov zostáva formálnym šéfom spoločnosti. Spoločnosť Samsung vedie v skutočnosti jeho syn Li Jae Yong.

„Predseda Lee bol skutočným vizionárom, ktorý premenil spoločnosť Samsung z miestneho podniku na popredného svetového inovátora a priemyselného giganta. Jeho vyhlásenie „nového manažmentu“ z roku 1993 bolo hnacou silou vízie spoločnosti dodávať najlepšiu technológiu pre rozvoj globálnej spoločnosti. <…> Jeho odkaz bude večný,“ uviedol Samsung vo vyhlásení, informuje agentúra Reuters.

Lee Gong Hee sa narodil 9. januára 1942. Jeho otec Lee Byung Chol bol zakladateľom skupiny Samsung. Po jeho smrti
v roku 1987 nastúpil do čela koncernu Lee Gong Hee.

V roku 1993 začal Lee Gong Hee robiť podnikové reformy v spoločnosti Samsung. Podľa svetových štandardov označil spoločnosť za „druhoradú“ a vyzval všetkých zamestnancov, aby „zmenili všetko okrem manželky a detí“.

Lee Hong Hee videl slabiny spoločnosti Samsung v slabosti kórejskej podnikovej kultúry, ktorá zdôrazňovala autoritársky štýl vedenia. Podľa jeho navrhovanej koncepcie „nového riadenia“ mohli teraz podriadení upozorňovať svojich nadriadených na chyby.

Spoločnosť sa tiež namiesto na kvantitu, zamerala na ich kvalitu. Bolo to najmä v polovici 90. rokov Lee Gong Hee osobne stiahol z predaja nekvalitné mobilné telefóny, faxy a ďalšie zariadenia v hodnote asi 50 miliónov dolárov. Osobne ich spálil. Pod jeho vedením sa spoločnosť rozrástla z malého kórejského výrobcu do veľkej medzinárodnej korporácie.

V roku 2008 bol Lee Gong Hee nútený rezignovať po tom, čo ho súd odsúdil na podmienečný trest za obvinenie
z daňových únikov. Rozsudok bol neskôr zrušený a v roku 2010 sa Lee Gong Hee vrátil k správe koncernu. Jeho nástupcom sa predpokladá jeho syn Lee Jae Young, ktorý v skutočnosti riadi spoločnosť Samsung od chvíle, keď sa
u Lee Gong Hee vyskytli vážne zdravotné problémy.

Koncern Samsung má na Slovensku dcérsku spoločnosť. Spoločnosť Samsung Electronics Slovakia, s.r.o., pôsobí
v Galante od roku 2002. V súčasnosti je produkcia spoločnosti zameraná najmä na výrobu najmodernejších LCD televízorov s LED technológiou, ktorá umožňuje sledovať obraz v 3D rozlíšení a s funkciou SMART. Neustála modernizácia výroby umožňuje vyrábať stále novšie modely podľa požiadaviek na trhu.

V priebehu niekoľkých rokov sa galantský podnik stal najväčším výrobným závodom spoločnosti Samsung v Európe.
Za desať rokov vyrobil 60 miliónov produktov a preinvestoval viac než 350 miliónov eur. Galantský Samsung spolu
so svojimi priamymi dodávateľmi výrazne pôsobí na úroveň zamestnanosti v regióne.

V rámci zodpovedného podnikania spoločnosť založila Občianske združenie Samsung, Galanta. Spoločnosť aktívne zapája do dobrovoľníckej činnosti aj svojich zamestnancov a snaží sa podať pomocnú ruku v rámci rôznych projektov tým, ktorí pomoc potrebujú.