Žiaden strach, pokusy na opiciach, myšiach a psoch
Žiaden vývesný štít, namiesto neho niekoľko kamier a kontrolných bodov, tak vyzerá laboratórium Lovelace Laboratory v americkom meste Albuquerque. Je to najnebezpečnejšie miesto mesta,“ hovorí hlavný výskumník laboratória Jake MacDonald. Lovelace Respiratory Research Institute, LRRI sú centrom experimentov so zvieratami. V tajných výskumoch pre americkú armádu sa rôzne látky testujú na krysách, psoch a opiciach. Nemecké automobilky si v laboratóriách objednali výskum vplyvu výfukových plynov na opice.
Americké ministerstvo poľnohospodárstva v posledných rokoch niekoľko razy pokutovalo laboratóriá kvôli zlému zaobchádzaniu so zvieratami. Denník píše, že mačky tu držia v úplne uzavretých miestnostiach a psom strieľajú do hlavy. Volkswagen tu testoval ekologicky čistý dieselový motor.
Ročne sa vo svete robí 100 miliónov pokusov so zvieratami. Okolo výskumov sa vytvorila niekoľko miliardová sféra. Pozostáva z ťažko identifikovateľných objednávateľov, súkromných a verejných laboratórií, šľachtiteľov a dodávateľov zvierat. Nemeckí denník tvrdí, že sa stretli a j výskumami, ktoré nie sú potrebné, ale slúžia ako marketingový nástroj. Napríklad farmaceutická firma Roche ročne použije na experimenty 300 000 zvierat.
Pokusy so zvieratmi predpisujú národné regulačné normy a pravidlá Organizácie ekonomického rozvoja a spolupráce (OECD). Preveruje sa napríklad aj botox, ktorý sa používa na vyhladzovanie vrások. Koncern Nestlé použil na jeho testovanie v minulom roku milióny myší. Pravidlá zaobchádzania so zvieratami sú v Európe prísne. Niektoré laboratóriá preto sídlia v Singapure a v Číne.