Z Číny konečne prišli dobré správy o ekonomike
PEKING – Deflačné tlaky v Číne sa v auguste zmiernili:
spotrebiteľská inflácia vykázala mierny nárast (+0,1 % r/r oproti -0,3 % r/r mesiac predtým) a pokles cien výrobcov sa spomalil (-3,0 % r/r oproti -4,4 % r/r o mesiac skôr). Tieto údaje nemohli prísť v lepšom čase, pretože čínska vláda potrebuje dôkazy, že nové stimuly si nachádzajú cestu do reálnej ekonomiky.
Údaje, ktoré boli zverejnené v sobotu 9. septembra, nemohli prísť v lepšom čase, pretože čínska vláda potrebuje dôkazy, že nové stimuly si nachádzajú cestu do reálnej ekonomiky.
„Návrat spotrebiteľskej inflácie do kladných hodnôt je spôsobený najmä cestovateľskou sezónou, ktorá podporila sektory dopravy, kultúry, cestovného ruchu, pohostinstva, stravovania atď.,“ povedal Bruce Pang, ekonóm Jones Lang Lasalle.
Ďalšie údaje zverejnené skôr za august ukázali, že niektoré časti čínskej ekonomiky sa zdajú byť na dne. Spomalil sa najmä pokles výrobnej aktivity, ako aj pokles dovozu. Pokles exportu zároveň nebol taký hlboký, ako sa očakávalo.
Existuje však aj dostatok dôvodov na obavy: tempo rastu v sektore služieb, ktorý je hlavnou hnacou silou čínskeho hospodárskeho oživenia po COVID, sa spomalilo.
„Vo všeobecnosti dynamika inflácie naďalej naznačuje slabý dopyt v ekonomike, ktorý si v blízkej budúcnosti bude naďalej vyžadovať vládnu podporu,“ povedal Zhu Hao, hlavný ekonóm Guotai Junan International Holdings.