Slovenská rada pre zelené budovy pripravuje podujatie “týždeň zelených budov”

BRATISLAVA  – Cesta k uhlíkovej neutralite, modularita a životný cyklus budov, ale aj EU Taxonómia, ESG a zelené financovanie v stavebníctve budú hlavné témy podujatí, ktoré  Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) pripravuje na Týždeň zelených budov 2023.

Podujatia venované udržateľnej výstavbe organizuje SKGBC už tradične posledné dva septembrové týždne. Tento rok od 18. septembra do 29. septembra 2023. Týždeň zelených budov je skvelou príležitosťou na efektívnu komunikáciu a diskusiu o aktuálnych témach týkajúcich sa udržateľnosti, no najmä o ekologických, sociálnych a ekonomických aspektoch udržateľnej výstavby.

SKGBC organizuje tento rok už 13. ročník podujatí nadväzujúcich na Svetový týždeň zelených budov (World Green Building Week), ktorý organizujú rady zelených budov po celom svete na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council – WGBC). Hlavným mottom tohtoročnej série podujatí po celom svete je #Building The Transition.

„Budovy sú v celom životnom cykle značným prispievateľov k tvorbe skleníkových plynov. Preto je žiadúce počas celého životného cyklu používať nízkouhlíkové a energeticky efektívne materiály a technológie. Využitie prefabrikovaných prvkov a modularita je moderný spôsob výstavby, ktorý dokáže významne eliminovať emisie, hlavne ak sa využijú aj ekologické materiály, ako napríklad drevo,“  uviedol Pavol Kukura, predseda predstavenstva SKGBC.

Sériu podujatí pod názvom Týždeň zelených budov 2023 organizuje SKGBC s podporou generálnych partnerov týždňa:  J&T Real Estate, Kontrakting stavebné montáže a VÚB banka. Hlavnými partnermi podujatí sú Kaufland a YIT Slovakia a partnermi jednotlivých podujatí sú spoločnosti Baumit, BMI Group, CTP, ČSOB banka, KOOR, Rehau, Prvá stavebná sporiteľňa, Rehau, Siemens, Zumtobel  a Wienerberger.