Wired: pred útokmi na Nord Stream boli na mieste výbuchu lode s deaktivovanými snímačmi polohy

WASHINGTON – Analytická spoločnosť SpaceKnow uviedla, že dve neidentifikované lode s vypnutými snímačmi polohy sa krátko pred výbuchmi nachádzali v blízkosti plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Informuje o tom Wired.

“Snažili sa ukryť svoju polohu a všeobecné informácie pred svetom,” hovorí šéf SpaceKnow Jerry Javornicki.

Odborníci porovnali satelitné snímky urobené v oblasti, kde došlo k sabotáži, a zistili, že v oblasti, kde došlo k výbuchom potrubia, prešlo za tri mesiace 25 lodí. 23 z nich malo lokalizačné senzory.

Spoločnosť previedla prijaté údaje do NATO.

Výbuchy na „Nord Streams“, plynovodoch, cez ktoré sa palivo dodáva do množstva európskych krajín, zahrmeli 26. septembra. Nemecko, Dánsko a Švédsko naznačili, že išlo o sabotáž.

Rusko dostalo povolenie preskúmať miesto núdze až koncom októbra.

Podľa analýzy spoločnosti SpaceKnow, ktorá monitoruje satelitné údaje, dve „tmavé“ lode s dĺžkou od 95 do 130 metrov prešli niekoľko kilometrov od miesta úniku Nord Stream 2. „Zistili sme, že cez oblasť, ktorá nás zaujíma, prešlo niekoľko „tmavých“ lodí značnej veľkosti,“ hovorí generálny riaditeľ a spoluzakladateľ SpaceKnow Jerry Yavornitsky. zvyšok sveta, ich poloha a ďalšie údaje,“ dodáva. Yavornitsky.

Objav uskutočnený analýzou snímok z niekoľkých satelitov určite prileje olej do ohňa klebiet o výbuchu. Mnohé krajiny, ktoré incident vyšetrujú, sa domnievajú, že séria výbuchov znefunkčnila plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 a podozrenia padli na Rusko, ktorého špeciálna operácia na Ukrajine pokračuje. (Rusko popiera akúkoľvek účasť). SpaceKnow okamžite oznámila svoje zistenia predstaviteľom NATO, ktorí incident vyšetrujú. Predstavitelia NATO si podľa Javornického vyžiadali dodatočné informácie. Hovorca NATO pod podmienkou zachovania anonymity potvrdil, že aliancia získala údaje SpaceKnow a dodal, že satelitné snímky by mohli pomôcť pri vyšetrovaní. V čase zverejnenia však tlačová služba NATO na žiadosť o komentár nereagovala.

Podľa Yavornyckého boli lode nájdené pomocou archívnych satelitných snímok oblasti počas 90-dňového obdobia. Spoločnosť analyzovala obrázky z niekoľkých satelitných systémov vrátane platených a bezplatných služieb a pripojeného strojového učenia na detekciu objektov. Vďaka tomu mohla sledovať cesty, budovy a zmeny krajiny. “Máme 38 špecifických algoritmov na detekciu vojenského vybavenia,” vysvetlil Yavornitsky a dodal, že systém SpaceKnow dokonca vypočítava niektoré modely lietadiel na pristávacích dráhach.

Zozbieraním archívnych snímok oblasti SpaceKnow vytvoril sériu kontúr okolo únikov. Najmenší z nich s rozlohou asi 400 metrov štvorcových zahŕňal bezprostrednú zónu výbuchu a väčšie plochy dosahovali priemer niekoľko kilometrov. SpaceKnow zistil, že v priebehu týždňov pred výbuchmi prešlo regiónom 25 lodí, od nákladných lodí až po veľké viacúčelové lode, hovorí Yavornitsky. 23 z nich malo zapnuté transpondéry alebo senzory automatického identifikačného systému (AIS). Dvaja ich mali vypnuté a práve tie prechádzali krajom v dňoch pred únikom.
Podľa medzinárodného práva sú veľké plavidlá povinné používať AIS. Tento systém sledovania lodí je navrhnutý tak, aby pomohol lodiam pri navigácii a zabránil možným kolíziám. Priložený AIS prenáša názov lode, polohu, smer pohybu, rýchlosť a ďalšie informácie.

Transpondéry sa vypísanjú  pomerne zriedka. Lode „Gone into the shadows“ sú podozrivé z účasti na nezákonnom rybolove alebo nezákonnej preprave ľudí a európski úradníci iniciujú vyšetrovanie zakázaných transpondérov. „Toto nie je bežný prípad, pokiaľ loď nemá tajnú vojenskú misiu alebo tajný účel, pretože Baltské more je jedným z najrušnejších na svete, pokiaľ ide o komerčnú lodnú dopravu,“ hovorí Otto Tabuns, riaditeľ mimovládneho organizácia Baltský bezpečnostný fond.

Tabuns hovorí, že v Baltskom mori je niekoľko hlavných tepien a lode na tejto plavebnej dráhe musia mať zapnuté sledovače. Zrážky na mori sú potenciálne smrteľné a plné škôd na životnom prostredí. “V Baltskom mori je veľa miest, ktoré nie sú splavné pre veľké lode,” hovorí Tabuns. “A niektoré oblasti nie sú odporúčané alebo dokonca zakázané kvôli dedičstvu druhej svetovej vojny.” Dno Baltu je posiate vojnovými ponorkami a starou muníciou.

SpaceKnow zistila lode s deaktivovaným AIS pomocou radarových snímok so syntetickou apertúrou (SAR). Väčšina satelitov fotografuje priamo to, čo je pod nimi. Iní používajú SAR a vytvárajú snímky pomocou rádiových vĺn odrazených od zeme. Andrey Kurekin, špecialista na farby pobrežných oceánov v Plymouth Marine Laboratory, po analýze satelitných snímok vysvetlil, že technológia SAR môže pomôcť odhaliť lode, pretože ukazuje odrazy od kovových predmetov. “Na snímkach SAR sú jasné,” vysvetľuje Kurekin.

Kurekin hovorí, že snímky SAR možno použiť na určenie zemepisnej dĺžky a šírky lode a jej kurzu a možno aj na odhad rýchlosti. „Hlavnou výhodou SAR oproti optickým senzorom je to, že mikrovlny prenikajú do oblakov,“ hovorí Kurekin. Takto sú zábery menej ovplyvnené počasím a viditeľnosť je zaručená aj v noci. „Pre loď je dosť ťažké skryť sa pred senzorom SAR,“ dodáva Kurekin.
Na snímkach SAR vyzerajú „tmavé“ lode s vypnutými senzormi ako žiariace objekty v blízkosti miesta výbuchu na Nord Stream 2. “Veríme, že to bola jedna z dvoch temných lodí, ktoré sme našli, ale nerobíme konečné závery,” hovorí Yavornitsky. Hovorí, že spoločnosť nerozhoduje o tom, čo sa stalo, ani o tom, kto je vinný, ale údaje len poskytla úradom.

Kurekin varuje, že nefunkčné sú aj palubné systémy AIS. Vysvetlil, že signál sa niekedy stráca zo satelitu aj z prijímača na súši a dodal, že počasie môže ovplyvniť úroveň príjmu. „Ak je cieva viditeľná na snímke SAR, ale neobjaví sa v systéme AIS, vôbec to neznamená, že s ňou nie je niečo v poriadku,“ hovorí Kurekin. Napokon, aj so signálmi AIS sa dá manipulovať – stalo sa, že údaje AIS vojnových lodí boli sfalšované a lode okolo Ruska a Čierneho mora v posledných rokoch zmizli zo sledovačov.

 

Nord Stream , prípadne Severný prúd,  rusky Северный поток – Severnyj potok a nemecky Ostsee-Pipeline , je sústava podmorských plynovodov na dne Baltského mora , ktoré sú určené na prepravu zemného plynu z  Ruska do Nemecka . Pozostáva z dvoch plynovodov – Nord Stream 1 (označovaný tiež jednoducho Nord Stream , predtým anglicky North European Gas Pipeline , NEGP ) a Nord Stream 2– z ktorých každý má po dvoch rúrkach. Nord Stream 1 na ruskej strane začína vo Vyborgu neďaleko hraníc s Fínskom , Nord Stream 2 vedie z osady Usť-Luga pri estónskych hraniciach. Z mora oba plynovody vychádzajú v nemeckom letovisku Lubmin na západnom okraji Pomoranského zálivu .