Borovoje: pokoj, oddych a rozprávky pre dospelých

ASTANA / BOROVOJE – Názov jedného z najmalebnejších kútov Kazachstanu – Borovoje – znie takmer rovnako v ruštine aj v kazašštine.
Príroda vytvorila v tomto regióne fantastický svet farieb a tvarov. Ľudia, fascinovaní krásou Borovoje, tvorili poetické legendy. Jedna z nich hovorí, ako Alah, ktorý vytvoril náš obrovský svet, dal niektorým národom široké a hlboké moria a rieky, iným vysoké hory, oblečené v hustých lesoch a snehobielych klobúkoch, tretí dal úrodné polia, kvitnúce záhrady a Kazaši boli zostali len suché stepi a piesky.
Ľudia sa rozhodli požiadať Alaha aspoň o malú časť krásy, ktorá zostala v ich koržune. Ale Alah neodpovedal na modlitbu stepí. Potom sa veselý Aldar-Kose rozhodol prekabátiť Alaha a ponúkol sa, že sa bude hrať na skrývačku. Súhlasil. Ale kde sa môžete skryť v púštnej plochej stepi? Alah nasypal kopec, aby sa za ním skryl. Táto hora sa teraz volá Bukpa.
A prefíkaný Aldar-Kose nepozorovane urobil dieru v corzhune, z ktorej sa na zem rozliali skalnaté hory, vyliali priehľadné jazerá a zvučné pramene. Tie hory boli zarastené hustými lesmi, v ktorých sa usadili zvieratá a vtáky a v jazerách začali žiť ryby.

S každým kameňom Borovoye je spojená nejaká legenda. Ak sa v diaľke pozriete na modré hory, zdá sa, že uprostred lesov vidíte spať obra. Áno, toto je hora „spiaceho batyra“. Legenda hovorí, že kedysi tu strážil slávny Žeke-batyr a zaspal na svojom mieste. Nezobudil ho ani hukot zrútených skál, ani hluk prichádzajúceho rána. Tak spí dodnes ako obrovská hora.
Pozriete sa opačným smerom a uvidíte akoby skamenenú ťavu. Toto je hora bura, o ktorej Kazachovia tiež zložili mnoho legiend. Hovorí sa, že pred mnohými rokmi tu žila pekná ťava dvojhrbá, biela ako sneh. Bolo to pokojné, pokojne sa páslo na úpätí Kokshetau, ale ak boli problémy – juta, vojna alebo ťava (v kazaštine – bura) sa zmenila. Rýchlo vzlietol na vrchol hory a od jeho hromového hukotu sa skaly triasli, step zamrzla. Keď ľudia počuli volanie, zhromaždili sa, aby odrazili útok nepriateľa a odvrátili problémy zo svojej rodnej krajiny. Ľudia hlboko uctievali bielu ťavu chránenú pred zlým okom.
Jedného dňa však arogantný Kasym Chan na ceste k napájadlu stretol buru a na zábave naňho vystrelil šíp. Ťava zarevala od bolesti a spadla na predné nohy a Kasim Khan sa smial zo svojich smrteľných kŕčov a posielal na proroka jeden otrávený šíp za druhým – do hlavy, očí, do srdca. Vrták sa zastonal a plazil sa k jazeru, aby sa napil životodarnej vlahy, ale nebolo dosť síl. Premenil sa na kameň, stal sa horou. Kokshetau, úžasný kút našej krajiny, sa už dlho nazýva Kazachstan Švajčiarsko. Niekoľko sto metrov vysoké žulové bralá tu pod vplyvom vetrov, dažďov a slnka nadobudli malebný vzhľad. Borovice, osika a brezy rastú v údoliach a pozdĺž horských svahov, na brehoch modrých jazier Borovoye, Shuchie, Bolshoye a Maloye Chebachye. Sú tu celé háje „tancujúcich briez“, rozmarne ohýbaných vetrom stromov. V lesných pasekách, nepokoje farieb. V lesoch Borovoye sa nachádzajú jelene, medvede, diviaky, srnce, vlky, veveričky, líšky, zajace a nachádzajú sa aj losy. Žije tu asi dvesto druhov vtákov.
Po stvorení sveta Alah letí nad zemou a rozptyľuje pramene, rieky a jazerá, hory a lesy zo svojho khurjuna. Tak sa objavili stepi Kazachstanu, ale taška bola prázdna, len v jednom rohu bolo trochu – nízke hory, ale zalesnené, plytké jazerá, ale hlboké, priehľadné. A veľkorysá ruka to všetko nabrala do jednej hrsti a hodila na sever, aby rozriedila stepi, trávu peria a bez hraníc. Takto sa objavil trakt Burabai.

Brezový háj na brehu jazera Borovoje

Zdá sa, že mladí ľudia z dedín v okolí Burabay sú všetci milovníci umenia. Zišli sa na trávniku medzi lesom a východnou časťou jazera a hrali hry, spievali piesne, tancovali. Khan sa o tom dozvie a chce sledovať zábavu. Prezliekol sa za jednoduchého jazdca a prišiel na hry vidieť zábavu mládeže. Nikto nepoznal všemocného chána v skromnom džigite. Niektoré hry nahradili iné a zábava vzplanula naplno.

Prišiel rad ukázať tanečné umenie. Dievčatá vyšli doprostred trávnika ako brezy, biele vo svetle splnu, a vrhli sa do okrúhleho tanca. Vlajúce biele šaty, pierka orlov vlajúce na hlavách, mihotanie nôh, vír vírenia sa spojili do nádherného pohľadu.

Fascinovaný umením, chán proti svojej vôli zvolal:

Ó krásne víly, buďte šťastné, žite dlho!
Keď si niekto všimol chána, zvolal:
– Ó všemohúci chán!
Potom sa všetci zhromaždení ponáhľali na kolená s nárekom:
Ó všemohúci chán!

Tancujúce dievčatá sa začali motať, nevedeli kam ísť, kam sa schovať. V tanci zamrzli, a tak zostali stáť a zmenili sa na mladé brezy.

Hora Buraba , „bura“ znamená „ťava“, skutočne pripomína chrbát ťavy s dvoma hrbmi. Hovorí sa, že v týchto miestach žila obrovská biela ťava, ktorá sa sem zatúlala z južných púštnych stepí. Túžil po svojich rodných miestach, každý deň vyliezol na vrchol Kokshe a nahlas a ťahavo trúbil. Hory a lesy sa triasli od jeho hukotu, stepi, trávy a kvety zamrzli, stáda sa úzkostlivo tlačili na hromadách, psy kňučali, vtáky vzlietli zo svojich domovov, zvieratá sa rozutekali. Keď ľudia počuli znepokojivý výkrik, ak by došlo k ďalšiemu nájazdu džungarských nepriateľov, zhromaždili sa, zabili dobytok ako obeť do neba, nabrúsili meče a kopije, vyrobili luky a šípy, obliekli si košele cez brnenie a pripravili sa čeliť blížiacemu sa katastrofa so cťou.

Ľudia uctievali, zbožňovali Bura, chránili ho pred zlým okom, jedovatým šípom, oslobodzovali ho od všetkých svetských starostí. Jedného dňa však Bure na ceste k napájadlu stretol arogantného jazdca, syna chána. Pred družinou svojho druhu ukázal svoju silu a presnosť svojich očí a vystrelil šíp na Bura.

Bura zavyl od bolesti a spadol na predné nohy. Krutý džigit bol potešený smrteľnými záchvatmi a utrpením ťavy: so smiechom vrážal jeden jedovatý šíp za druhým do hlavy, očí, žalúdka umierajúceho bura. Ťava nahnevane zavýjala a predznamenala smútok a nešťastie svojmu páchateľovi. Bura sa priplazil k vode, aby si dal dúšok životodarnej vlhkosti, ale nevyliezol na breh, zomrel, zmenil sa na kameň a ľudia tento kameň nazvali Bura.

Veľmi, veľmi dávno žili na týchto pozemkoch bohaté a silné bai. Mal veľa synov a len jednu dcéru, krásku a všelijakú odborníčku. Otec ju chcel vydať aspoň za biya alebo chána. Ale potom prišiel do dediny jazdec a jeho tvár je krásna, spieva a hrá na dombru, no, skutočný sultán medzi jazdcami. Dzhigit a Baiova dcéra sa videli a na prvý pohľad sa do seba zamilovali. Bai sa dozvedel o ich láske a rozhodol sa zničiť jazdca. Keď sa to mladí ľudia dozvedeli, utekajú z dediny pod rúškom tmy. Prešlo veľa času, upokojili sa a usúdili, že už im nič nehrozí. Na brehu jazera Kumiskol na úpätí Modrej hory si postavili chatrč a začali tam bývať. Dzhigit postavil loď a často sa plavili po vodnej hladine zálivu.

Zátoky

Zátoka bola taká priehľadná a voda taká čistá, že bolo vidieť dno a modrú oblohu. Preto naši predkovia nazývali túto zátoku Kogildir Koltyk (Modrá zátoka). Zaľúbenci sa bezstarostne váľali po zátoke a obdivovali priezračnú vodu, kŕdle rýb, ladnosť a vernosť labutí. Bratia medzitým hľadali svoju sestru. Otec, zúrivý, že jeho dcéra utiekla s nebohým, sa nedokázal upokojiť a žiadal nájsť utečencov. Po nejakom čase bajovi krvaví poľovníci zaútočili na stopu utečencov, ale minuli ich. Mladí milenci netušili zradu nepriateľa.

Raz priplávali príliš blízko k brehu a bratia dievčaťa strelili priamo do srdca jej milenca. Džigit spadol do vody. Dievča, ktoré stratilo svojho milovaného, ​​sa obráti k zapadajúcemu slnku a žiada Alaha, aby ju spolu s loďou premenil na kameň. Všemohúci splní jej žiadosť. Neskôr naši predkovia nazývali skalu Zhumaktas. A skutočne, ak sa pozriete na skalu z jednej strany, pripomína loď, ak sa pozriete z druhej, je to skutočné dievča s vlasmi vlajúcimi vo vetre.

V severnej časti jazera Borovoe, uprostred zálivu, sa nachádza žulová zvrásnená skala Zhumbaktas – kameň – záhada takého bizarného tvaru, že ju každý vidí po svojom. A koluje o nej veľa legiend. V najznámejšom z nich sa do tejto skaly premenila krásna Kalmyčanka, uchvátená bojovníkmi Abylajchána, ktorá sa vyrútila zo skaly Okzhetpes, aby sa nikto z batyrov nemohol oženiť. Ak obídete skalu, tak namiesto mladého vzhľadu dievčaťa sa zrazu objaví profil starodávnej starenky. Každý však pri pohľade na skalu vidí niečo iné. Niektorí si vzhľad tejto skaly spájajú buď s mladou alebo starou ženou, ale považujú ju za symbol zmietajúcej sa, nepokojnej ženskej duše. A to je podľa legendy bližšie k podstate činu hrdej Kalmyckej ženy, bližšie k realite, k životnej pravde.

Tri sestry

Od čias, keď Všemohúci stvoril všetko, čo je na zemi, prešlo mnoho storočí a pre každý prípad sa rozhodol vrátiť, aby skontroloval, či všetci žijú tak, ako bolo zamýšľané. Ukázalo sa, že mnohí obyvatelia chceli pre seba viac a prichádzali za ním z celého sveta uprostred euroázijského kontinentu, v stepi Saryarka, so sťažnosťami. Slon sa sťažoval na teplo, medveď tajga na dlhú zimu, púštna antilopa trpela prachom a horúčavou. Prišiel aj muž, ktorý si povedal, že život je príliš tajomný a on chradne rôznymi túžbami, ktoré on sám nedokáže splniť. Tí, čo žijú na zemi, nepochopili, že kto je spokojný so všetkým, nemusí nič robiť, dokonca ani vstávať po spánku, a keď všetko dostane, zamrzne v blaženosti ako kameň. A vtedy im Všemohúci sľúbil, že nebude zima ani teplo, ani príliš vlhko, ani príliš sucho a všetkých tak potešil, že v okamihu zaspali a navždy skameneli.

Ilustrácie: www.pexels.com