WHO: život mužov a žien je dlhší o päť rokov
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) každý rok skúma zdravie ľudstva. V tomto roku sa štatistiky organizácie venujú otázke, prečo je dĺžka života mužov a žien iná.
Podľa prognózy WHO na rok 2019 sa tento rok na svete narodí 141 miliónov detí. V tomto prípade bude pri narodení číselná výhoda na mužskej strane: narodí sa 73 miliónov chlapcov a len 68 miliónov dievčat.
Očakávaná dĺžka života ľudí na celom svete porastie. Chlapci, ktorí sa narodili dnes, budú žiť v priemere do 70 rokov, dievčatá do 74 rokov. To je o 5 rokov viac ako v roku 2000. Počet rokov strávených bez chorôb sa zvýši. Ženy budú žiť 64,8 rokov zdravého života, muži len 62 rokov.
Menšia dĺžka života mužov má mnoho príčin, ukazuje sa, že 333 zo 40 najčastejších príčin smrti má silnejší vplyv na mužov. Po prvé, ide o ischemickú chorobu srdca, u mužov trvá viac ako 0,84 roka žiť dlhšie ako ženy.
Niektoré rozdiely možno vysvetliť genetikou. Napríklad procesy spojené s chromozómom X prispievajú k tomu, že dievčatá majú silnejší imunitný systém. (…) Iné dôvody súvisia s rodovými úlohami. častejšie pracujú v sektore dopravy, častejšie sú obeťami dopravných nehôd, u mužov je riziko úmrtia na dopravné nehody od 15 rokov viac ako dvojnásobné oproti riziku žien.
Čím je región chudobnejší, tým menej sa predlžuje priemerná dĺžka života mužov a žien,“ pokračuje novinár. „Je to predovšetkým kvôli nebezpečenstvu tehotenstva. Vo viac ako 90% chudobných krajín je menej ako 4 pôrodné asistentky na 1 000 žien. z dôvodu tehotenstva alebo pôrodu v krajinách s nízkymi príjmami zomrie 1 žena zo 41. V krajinách s vysokými príjmami zomrie 1 žena z 3,3 tisíc.
V bohatých krajinách je rozdiel v priemernej dĺžke života ovplyvnený ekológiou a nezdravým životným štýlom. V krajinách s vysokými príjmami sa tak najväčšie množstvo alkoholu a tabaku spotrebuje vo svetovom porovnaní. Zároveň v roku 2016 muži päťkrát častejšie fajčili ako ženy a konzumovali 4-krát viac alkoholu, uvádza správa.
Problém je vražda a samovražda. Takže v porovnaní s populáciou je väčšina vrážd v americkom regióne, ktorý zahŕňa Severnú, Strednú a Južnú Ameriku. V európskom regióne, ktorý zahŕňa aj Rusko, je počet samovrážd najvyšší. Riziko, že muž spácha samovraždu, je o 75% vyššie ako riziko ženy. Okrem toho sú muži v dôsledku vraždy štyrikrát častejšie umieraní,” uvádza sa v publikácii.
Ak muži a ženy trpia rovnakými chorobami, potom muži spravidla neskôr hľadajú pomoc. To okrem iného vedie k rozvoju zdravotných komplikácií. V dôsledku čo muži častejšie umierajú.