Radovan Vítek je podozrivý z podvodu 1 mld. USD

Americký hedžový fond Kingstown Capital Management LP a Czech Investhold Ltd žalovali miliardára Radovana Vítka. Navrhovatelia ho obviňujú z podvodu v oblasti nehnuteľností vo výške viac ako 1 miliardy dolárov, uvádza správa Bloomberg. Na fotografii je jeho vila, ktorú za 20 miliónov amerických dolárov kúpil od člena The Beatles Richarda Starra.

“Witek odniesol viac ako 1 miliardu dolárov v nehnuteľnostiach od spoločností, ktoré spravoval, a nezákonne si ich privlastnil pre svoj osobný zisk,” uvádza súd Financial Times.

Vítek použil podľa žalobcov sieť nastrčených spoločností na získanie kontroly nad realitnou spoločnosťou z Luxemburska. Posledne menovaný bol zaujímavý pre Kingstown Capital, ale predával svoje najcennejšie aktíva spoločnostiam, ktoré ovládal Vítek za nízku cenu.

„Dnešný súdny proces starostlivo vysvetľuje existenciu rozsiahleho, desaťročia starého systému, ktorý zaviedol Vitek a jeho spoločníci, a urobil z neho miliardára,“ povedal advokát žalobcu Matthew Schwartz.

Spoločnosť Viteka CPI Property Group, ktorá sa tiež objavila v súdnom spore, odmietla všetky obvinenia a nazvala obvinenia pokusom o nátlak.

Podľa časopisu Forbes, 10. apríla 2019, sa majetok Víteka odhaduje na 3,5 miliardy dolárov, jeho spoločnosť vlastní nehnuteľnosti v Nemecku (1 milión štvorcových metrov v Berlíne), Maďarsko, Chorvátsko a Poľsko. Okrem toho má Vítek dom vo švajčiarskych Alpách a vilu na ostrove Svätý Bartolomej v Karibiku.