V ankete Homofób roka vyhral Igor Matovič

Igor Matovič porazil Roberta Fica v ankete Homofób roka

Víťazom jubilejného desiateho ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa stal minister financií a líder OľaNO Igor Matovič. O jediné percento predbehol a tak tesne porazil expremiéra Róberta Fica, ktorý získal 32% hlasov. Medzi nominovanými bol aj biskup Jozef Haľko, tenista Martin Kližan a hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, ktorý v ankete už raz vyhral.

„Je mimoriadne poľutovaniahodné, že najúspešnejšími v tejto ankete boli dvaja bývalí predsedovia vlády. Šírenie nenávisti, stereotypov a zneužívanie LGBT menšiny na vytĺkanie politického kapitálu sa zjavne presunulo od extrémistov do hlavného prúdu slovenskej politiky. Namiesto riešenia reálnych problémov sa politici uchyľujú k rozpútavaniu vášni a rozdeľovaniu spoločnosti,“ povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového PRIDE.

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n. z. Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu.

“Počínanie ministra Matoviča v oblasti práv LGBT menšiny ťažko interpretovať inak ako vykonávanie putinovskej, pro-kremeľskej politiky. Zbytočne budeme posielať tanky a stíhačky na Ukrajinu ak nedokážeme uchrániť hodnoty ako rovnosť pred zákonom, či ochrana menšín ani vo vlastnej krajine. Jestvuje mnoho dôvodov prečo by Igor Matovič mal prísť o ministerské kreslo, toto je ďalší a premíér Heger by nemal dlhšie váhať” uzavrel Weisenbacher, ktorý zároveň informoval, že Matovičovi ocenenie doručia iba poštou nakoľko sa s ním nechcú stretávať.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov, Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“ a predseda neonacistickej ĽSNS Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať. Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko, ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil a korigoval ich. Pred dvoma rokmi bola víťazkou poslankyňa Anna Záborská, ktorá v ankete získala viac hlasov ako krúžkov vo voľbách.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.