Vzdelávací kapitál je vždy hlavnou hodnotou

ALMA ATA – Hlava kazašského štátu Kasym-Žomart Tokajev v Mažlise, teda v hornej komore parlamentu parlamentu poznamenal, že práve kvalitné vzdelanie je najdôležitejším vektorom na riešenie naliehavých problémov.

Ide najmä o problémy v politickej a sociálno-ekonomickej oblasti.

Obráťme sa na pozíciu Garyho Beckera, ktorý určil potreby človeka a spoločnosti v hlavnom meste poznania a učenia. Rozvoj ľudského kapitálu je výsledkom rýchlej sociálnej a technologickej transformácie. Pripomeňme si Gary S. Becker, v plnom znení Gary Stanley Becker, (narodený 2. decembra 1930, Pottsville, Pennsylvania, USA – zomrel 3. mája 2014, Chicago, Illinois), americký ekonóm, ktorý v roku 1992 získal Nobelovu cenu za ekonómiu. metódy ekonómie k aspektom ľudského správania, ktoré sa predtým považovali viac-menej za výhradnú doménu sociológie, kriminológie, antropológie a demografie.

Prioritou je samozrejme vzdelanie. Pri analýze konštatujeme, že centrom stredoškolského vzdelávania je škola, srdcom školy je učiteľ, prezident poznamenal nedostatok učiteľov a mechanizmov na ich podporu.

Prijatie programu pre učiteľov nepochybne podporí školské orgány z novej perspektívy.
Nikdy nie je neskoro dozvedieť sa o najmodernejších stredoškolských vzdelávacích systémoch a učiť sa od najlepších. Za hlavnú vzdelávaciu trajektóriu považujem napríklad potrebné smerovanie k zlepšeniu koordinácie osobného, ​​samostatného rozvoja žiaka, systém zásluhovosti pri príprave schopností a zručností dieťaťa, intenzívne metódy prípravy učiteľov a modernizáciu školského zariadenia. vzdelanie, ako aj kvalitu vzdelávania.

Hary Becker vo svojej práci dokázal, že čím viac sa mladý človek bude snažiť o vedomosti, získa vyššie vzdelanie, bude sa venovať určitej profesii, bude poberať slušný plat, čím pohodlnejšia bude životná úroveň, tým viac to prispeje k civilizovanému rozvoju. spoločnosti. G. Beckerovi bola udelená Nobelova cena.

Prezident Kazašskej republiky Kasym-Žomart Tokajev spomenul množstvo otázok vrátane dostupnosti vysokoškolského vzdelávania a konkurencieschopnosti univerzít. Hlavnou sociálnou chorobou spoločnosti je neschopnosť mladých ľudí, ktorí vyštudovali univerzity a vysoké školy, ako aj tých s vyšším vzdelaním, nájsť si trvalé zamestnanie. Hlava štátu navrhla projekty „Mládežnícka stáž“, „Prvé zamestnanie“ a poverila vládu, aby zvážila možnosti zamestnania a zvýšila mzdy. To spolu so vzdelávaním zvýši zamestnanosť mladých ľudí, a čo je najdôležitejšie, počet potenciálnych mladých ľudí, ktorých láka práca. Výzva zdvojnásobenia vzdelávacích grantov je veľkým prelomom v oblasti vzdelávacieho kapitálu.

Prístup ku kvalitnému vzdelávaniu je najvyššou prioritou a kľúčovým faktorom vedomého rozvoja spoločnosti. Kvalitné vzdelanie je cenné najmä pre posilnenie politickej kultúry a spoločenského povedomia mladých ľudí. Cielené granty pre mládež z husto osídlených oblastí zvýšia rovnaký prístup k vzdelaniu.

Americký akademik Benjamin Franklin veril, že len keď sa spojí veda a vzdelanie, vzdelávacia sféra sa stane mocnou potenciálnou silou.

Benjamin Franklin, tiež nazývaný Ben Franklin, pseudonym Richard Saunders, (1706, Boston, 1790), americký tlačiar a vydavateľ , autor, vynálezca a vedec a diplomat. Franklin, jeden z popredných otcov zakladateľov USA, pomáhal vypracovať Deklaráciu nezávislosti a bol jedným z jej signatárov, zastupoval Spojené štáty vo Francúzsku počas americkej revolúcie a bol delegátom ústavného konventu.

Univerzity sú hlavným zdrojom finančných príjmov do rozpočtu krajiny ako základ pre nové technológie. Ako generátor novej ekonomiky musia byť univerzity konkurencieschopné. Otvorenie pobočiek piatich prestížnych zahraničných univerzít, technických univerzít na západe krajiny, je zároveň základom pre prilákanie odborníkov z oblasti ekonómie a energetiky. Je základom pre vzdelávací a interdisciplinárny výskum v inžinierstve. Inžinierske, dizajnérske a priemyselné znalosti požadované pre trh sú prioritou pri školení ďalšej generácie profesionálov.

Guľmira Sultanbaeva, profesor Kazašskej štátnej univerzity Al Farabí v meste Alma Ata.