Výkupné 9 mil. EUR žiadajú zaplatiť v kryptomene

Zločinci požadujú od Toma Hagena, najbohatšieho nórskeho podnikateľa 9 miliónov EUR v kyptomene, výmenou za život svojej ženy. Manželku jedného z najbohatších ľudí v Nórsku unesli na jeseň roku 2018, ale nebola schopná ju dostať späť.

Neznámi achatelia uniesli manželku jedného z najbohatších podnikateľov v Nórsku, Toma Hagena, informuje o tom denník Aftenposten. Ako výkupné si útočníci vyžadujú približne 9 miliónov eur v kryptoprevádzke.

Manželku, 68-ročnú Annu-Elizabeth Falkievikovú-Hagenovú uniesli 31. októbra. Polícia sa rozhodla odhaliť podrobnosti o zločine až o niekoľko mesiacov neskôr. Podľa vyšetrovateľov ženu uniesli z vlastného domu. Denník Verdens Gang (VG) spája zvýšené bezpečnostné opatrenia so skutočnosťou, že zverejnenie informácií o únose by mohli byť hrozbou pre ženu. Niektoré nórske médiá mali takéto informácie, ale na žiadosť polície neuverejnili.

Po únose našiel Hagen v dome žiadosť o výkupné. Únoscovia požadovali ekvivalent 9 miliónov eur v kryptomene Monero. Policajné zdroje spoločnosti Aftenposten tvrdia, že multimilionár dostal v decembri potvrdenie, že jeho manželka je stále nažive.

Podľa nórskej obchodnej publikácie Kapital,  podnikateľ Tom Hagen mal v roku 2018 bol viac ako 1,7 miliardy NOK, čo je viac ako 199 miliónov dolárov. To ho zaradilo na 172. miesto v zozname najbohatších ľudí v Nórsku. Hlavným majetkom milionára je 70% v ním založenej energetickej spoločnosti Elkraft.

Podľa VG, Hagen tento rok na jeseň, počas únosu svojej manželky, bol zapojený do súdneho konania prostredníctvom spoločnosti Financial Funds, ktorej spoluvlastníkom je. Dôvodom tohto procesu boli obvinenia voči zamestnancom maklérskej spoločnosti Pareto a konzultantovi ruského Severstalu v sfére podvodu na kapitálovom trhu a manipulácie s trhom. Podľa prokuratúry prostredníctvom manipulácie dosiahli ziskový predaj akcií banskej spoločnosti Crew Gold Corporation prostredníctvom spoločnosti Pareto neznámemu kupujúcemu – podľa orgánov činných v trestnom konaní to bol Severstaľ. Tom Hagen a jeho partneri v dôsledku toho utrpeli značné finančné straty. Doteraz sa vyšetrovaniu nepodarilo nájsť spojenie medzi procesom a únosom.