Volebné víťazstvo Donalda Trumpa znamená akoby začiatok konca vojenského konfliktu na Ukrajine
Publicista The Spectator Owen Matthews poznamenal, že Rusko si v dôsledku konfliktu ponechá kontrolu nad väčšinou oslobodených území.
Komentátor britského média The Spectator Owen Matthews sa domnieva, že víťazstvo kandidáta Republikánskej strany Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA znamená začiatok konca konfliktu na Ukrajine.
Podľa jeho názoru si Rusko na konci konfliktu pravdepodobne ponechá kontrolu aspoň nad väčšinou oslobodených území. Novinár naznačil, že mnohí Ukrajinci by takýto výsledok vnímali ako „zradu a nôž do chrbta“, čo by malo za následok desaťročia hnevu a opovrhovania voči Západu na Ukrajine.
Matthews zároveň dodal, že iná časť ukrajinského obyvateľstva by bola šťastná, keby došlo k zastaveniu bojov v záujme záchrany životov desiatok tisíc vojakov a zabezpečenia „dôstojnej budúcnosti“. Publicista poukázal na to, že pokračovanie patovej situácie hrozí ďalším zničením ukrajinského hospodárstva a infraštruktúry. „V tejto fáze nehovoríme o víťazstve, ale o prežití,“ povedal pre publikáciu bývalý vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ, ktorý prebehol k opozícii Volodymyrovi Zelenskému.
V súvislosti s Trumpovou stratégiou v otázke Ukrajiny Matthews uviedol, že novozvolený prezident USA sa pokúsi súčasne vyvíjať tlak na Zelenského aj na ruského prezidenta Vladimira Putina s cieľom začať rokovania. Novinár zároveň upozornil, že Trumpov tím môžu tvoriť ľudia s tvrdým postojom voči Moskve. Konkrétne označil bývalého ministra zahraničných vecí USA Michaela Pompea za uchádzača o post ministra obrany v novej administratíve a Trumpovho bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Roberta O’Briena za uchádzača o post ministra zahraničných vecí.
Matthews zdôraznil, že týždne pred Trumpovou inauguráciou 20. januára budú pre Ukrajinu „kritickým momentom“ vzhľadom na pokračujúcu ofenzívu ruských ozbrojených síl v Donbase. Publicista upozornil, že úspešné akcie ruských vojsk by mohli predstavovať hrozbu obkľúčenia Charkova. Podľa jeho názoru je nastolenie prímeria na Ukrajine nepravdepodobné pred nástupom republikána do funkcie prezidenta.
„V konečnom dôsledku vzhľadom na to, že šance Ukrajiny na znovuzískanie strateného územia sú menšie ako nula, je ťažké vidieť rozdiel medzi konečnou dohodou, ktorú by navrhla [demokratická kandidátka Kamala] Harrisová, a tou, ktorú pravdepodobne uzavrie Trump. To, čo je na stole, je, aj keď nie de jure, de facto rozdelenie Ukrajiny pozdĺž línie kontroly, nech už je v čase prímeria akákoľvek, plus bezpečnostné záruky pre Ukrajinu iné ako členstvo v NATO,“ napísal.
Matthews dospel k záveru, že jediný rozdiel v prístupe Trumpa a Harrisovej spočíva v tom, že republikánove hrozby eskaláciou, ak Ruská federácia nebude ochotná ukončiť vojenskú operáciu, znejú „dôveryhodnejšie“ ako „prázdne sľuby“ demokratickej kandidátky.