Vladislav Surkov: putinizmus ideológia budúcnosti

Vladislav Surkov, asistent prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina, na fotografii s premiérom Dmitrijom Medvedevom, v článku pre denník Nezavisimaya Gazeta, uvažuje o ideológii a budúcnosti Ruska, ako aj o ruskej štátnosti, jej budúcnosti a vyhliadkach. Vladislav Surkov sa považuje za hlavného ideológa Kremľa.

“Je potrebné spoznať, pochopiť a opísať Putinov systém vlády a vo všeobecnosti celý komplex myšlienok a dimenzií putinizmu ako ideológie budúcnosti. Je to budúcnosť, pretože skutočný Putin je sotva Putinista, rovnako ako napríklad Marx nie je marxista a nie je to fakt, že by bol súhlasil, keby bol, keby vedel, čo to je, “píše Vladislav Surkov.

Podľa jeho názoru je moderný model ruského štátu založený na dôvere. “Je to jeho zásadný rozdiel od západného modelu, ktorý pestuje nedôveru a kritiku. A to je jej sila, “tvrdí kremeľský úradník.

V XXI storočí bude Rusko mať dlhú a slávnu históriu, verí Surkov. “Pôjde svojou vlastnou cestou,bude si udržiavať a dostávať medailové miesta v najvyššej lige geopolitického boja. S tým sa budú musieť skôr či neskôr zmieriť tí, ktorí žiadajú, aby Rusko “zmenilo správanie,” píše Vladislav Surkov.

Asistent Vladimíra Putina si tiež myslí, že v modernom Rusku je vystavaný politický systém, ktorý skúmajú a preberajú v zahraničí. Okrem toho, mieni Surkov, Rusko po roku 1990 “začalo samo “vyrábať významy a prešlo do informačného kontra útoku proti Západu, kvôli čomu európski a americkí experti sa začali “čoraz viac mýliť v prognózach”.

“Prekvapujú a rozhorčujú ich paranormálne preferencie voličov. Zmätení, oznámili inváziu populizmu. Môžete to povedať aj týmto spôsobom, ak nemáte iné slová, “vysvetlil autor.

Zatiaľ je záujem cudzincov o ruský politický algoritmus zrejme – tam u nich doma nikto nie je prorokom, všetko to čo sa deje s nimi, Rusko už dávno predpovedalo.”

Vo februári minulého roku Vladislav Surkov napísal pre mesačník “Ruský pionier” úvodník venovaný dňu svätého Valentína. Vtedy asistent prezidenta porozmýšľal o tom, že na Západe nastupuje matriarchát a predpovedal, že “ďalším krokom bude požiadavka žien vymeniť si úlohy. “Teraz budeme zvádzať my!” Napísala Vladislav Surkov.”

Vladislav Jurijevič Surkov (1964) je ruský štátnik, autor koncepcie “suverénnej demokracie”. Asistent prezidenta Ruskej federácie od 20. septembra 2013. Má postavenie definované v ruskej byrokracii ako “Skutočný štátny radca Ruskej federácie 1. triedy. Podpredseda vlády Ruskej federácie – vedúci adminitratívy Ruskej federácie (2012 – 2013).

Pracoval v podnikoch Menatep Michaila Chodorkovského a Alfa Bank Michaila Fridmana. Pracoval v sektore public relations (vzťahy s verejnosťou) a public affairs (verejné vzťahy).