Veľká Británia a Európska únia sa dohodli o brexite

BRUSEL – Spojené kráľovstvo a EÚ dosiahli dohodu o Brexite, uviedol v svojom mikroblogu predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

„Je to spravodlivá a vyvážená dohoda pre EÚ a Spojené kráľovstvo a svedčí to o našom záväzku nájsť riešenia,“ uvádza sa v správe.

Britský premiér Boris Johnson v svojom mikroblogu nazval dohodu „veľkou novinkou“. Podľa neho by ju teraz mal schváliť parlament.

Začiatkom októbra Johnson uviedol, že predloží EÚ nový plán na ukončenie únie. Nebolo možné dosiahnuť konsenzus o dohode, pretože strany sa okrem iného nedohodli na tom, ako udržať transparentnosť hraníc Severného Írska (časť Spojeného kráľovstva) a Írskej republiky (člen EÚ).

EÚ a Spojené kráľovstvo sa 31. apríla dohodli na novom možnom dátume Brexit. Johnson opakovane uviedol, že jeho cieľom je stiahnuť Britániu z EÚ pred týmto dňom bez ohľadu na to, či sa dosiahne dohoda s Bruselom. Zároveň členovia britského parlamentu nesúhlasili s držaním „tvrdého Brexitu“ (tj bez dohody) a začiatkom septembra prijali návrh zákona.

V lete 2016 sa uskutočnilo referendum o vystúpení Británie z Európskej únie, 51,9% voličov podporilo Brexit. Spočiatku bol plánovaný odchod krajiny z EÚ 29. marca, ale Johnsonova predchodkyňa Theresa May nedokázala prejsť parlamentom podmienky na opustenie únie dohodnuté s Bruselom.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.