Vek občana + počet odpracovaných rokov = 100

Taliansky prezident Sergio Mattarella podpísal zákon o vykonávaní dôchodkovej reformy v krajine, informovala o tom talianska tlačová agentúra ANSA.

Príslušný návrh zákona schválil Parlament v polovici januára. Podľa neho sa v talianskom dôchodkovom systéme zavádza kvóta sto. To znamená, že dôchodkové obdobie sa teraz určí podľa vzorca: vek občana plus jeho odpracované roky. Ak sa obe čísla spočítajú malo by to byť 100.

Treba poznamenať, že minimálny vek odchodu do dôchodku bude 62 rokov, v tomto prípade bude musieť človek odpracovať 38 rokov. Podľa tých istých pravidiel by väčšina Talianov mohla odísť do dôchodku vo veku 67 rokov.

Zákon tiež ustanovuje zavedenie sociálnych dávok chudobným vo výške 780 eur mesačne. Agentúra zdôrazňuje, že by sa nemali považovať za bezpodmienečné (alebo základné) príjmy – toto je dodatočné opatrenie sociálnej podpory obyvateľstva, ktoré má analógie v iných európskych krajinách.

Podpredseda vlády, minister práce a sociálnej politiky, Luigi di Maio, nazval prijatie zákona krok smerom k vybudovaniu “sociálneho štátu” v Taliansku.