Vedci predpovedajú smrť štvrtiny ošípaných
LONDÝN – Podľa Svetovej organizácie pre zdravie zvierat sa očakáva, že v dôsledku epidémie afrického moru ošípaných uhynie asi štvrtina svetovej populácie ošípaných. Informuje o tom denník The Guardian.
Africký mor ošípaných je vírusové ochorenie známe od začiatku 20. storočia, keď domáce ošípané privezené do Južnej Afriky dostali vírus od divých afrických ošípaných. Táto choroba sa prvýkrát dostala do Európy v roku 1957 a do Ameriky v roku 1971. Vírus, ktorý spôsobuje túto chorobu, zostáva životaschopný v širokom rozmedzí teplôt, je odolný proti vysychaniu a mrazu, takže sa môže skladovať v spracovanom mäse niekoľko mesiacov a v mrazených trupoch ošípaných až niekoľko rokov. Toto ochorenie sa najčastejšie prenáša priamym kontaktom s infikovanými zvieratami alebo telom mŕtvych ošípaných, ako aj uhryznutím kliešťami. Pri akútnej forme choroby viac ako 90% infikovaných ošípaných umiera chronicky – z 50%. Neexistuje žiadna vakcína proti africkému moru a neexistujú žiadne účinné metódy jej liečby. Aby sa zabránilo šíreniu choroby v prípade zistenia chorých zvierat, zvyčajne sa všetky ošípané na farme usmrtia a mŕtvoly sa zničia. Pre ľudí nie je táto choroba nebezpečná.
V roku 2018 sa v Číne začala významná epidémia afrického moru ošípaných, ktorá sa rozšírila aj do Južnej Kórey, Filipín a Vietnamu. V Číne za rok zomrelo až sto miliónov ošípaných. Ďalšie ohnisko v posledných rokoch pokračovalo vo východnej Európe vrátane Ruska. V roku 2018 bola v západnej Európe zaznamenaná epidémia afrického moru medzi diviakmi v belgických lesoch.
Viceprezident Svetovej organizácie pre zdravie zvierat Mark Shipp oznámil, že africký mor ošípaných sa stal „najväčšou hrozbou pre komerčné zvieratá našej generácie“. Podľa neho rozšírenie tejto choroby v Číne, ktorá obsahuje polovicu svetového dobytka, spôsobilo globálnu krízu. Poznamenáva, že smrť ošípaných v Číne viedla k zvýšenému nákupu bravčového mäsa v zahraničí, pretože Čína je tiež lídrom v spotrebe bravčového mäsa a neprimerané hygienické kontroly robia vývoz bravčového mäsa hlavným spôsobom šírenia choroby cez štátne hranice. Situácia sa bude zhoršovať, pretože straty Číny v tomto roku podľa analytikov dosiahnu 350 miliónov ošípaných. Schipp hovorí, že vedci z celého sveta sa snažia vytvoriť vakcínu, ktorá zabráni vírusovej infekcii, ale táto úloha zatiaľ nebola dokončená.