Američania zatajujú ciele letu kozmickej lode X-37B

BERN –  Viac ako dva roky je kozmická loď bez posádky X-37B vo vesmíre. Americké letectvo utajovalo podrobnosti svojej misie,“ píše švajčiarsky denník Tages-Anzeiger.

Podľa amerického letectva „kozmická loď testovala vesmírnu technológiu a uskutočňovala výskum na obežnej dráhe. Čo presne za tým stojí, je prísne strážené tajomstvo. Preto sa počas predchádzajúcich štyroch misií objavili povesti, že USA by mohli kozmickú loď použiť na špionáž alebo testovanie. nové zbrane, “hovorí novinár Yannick Wigget.

„Tieto špekulácie boli podporené aj oficiálnymi informáciami, že X-37B okrem iného uskutočňoval experimenty pre Laboratórium leteckých síl USA. Podľa informácií na svojej webovej stránke laboratórium vyvíja„ vojenskú technológiu “, napríklad laserové zbrane, ktoré v budúcnosti bude možné nainštalovať do lietadla. ““

“Prvý let kozmickej lode, pred deviatimi rokmi, bol monitorovaný mnohými amatérskymi astronómami po celom svete. Zistili, že X-37B krúžil po všetky štyri dni Zemou v nadmorskej výške 410 km a preletel cez Severnú Kóreu, Afganistan a ďalšie zaujímavé miesta.” pre USA. Odborníci hovorili o novom kroku smerom k militarizácii vesmíru, “píšu denník.

Celkovo prístroj strávil v priestore viac ako 2,8 tisíc dní, čo je takmer 8 rokov. Nová misia už bola naplánovaná na jar 2020, uvádza sa v článku.

„Obloha už nie je hranicou amerických vzdušných síl a – ak s tým súhlasí Kongres – pre americké vzdušné sily,“ uviedol David Goldfein, vedúci generálneho štábu amerických vzdušných síl po poslednom pristátí lietadla. (…) Minulý august oznámil prezident Donald Trump vytvorenie velenia amerického vesmírneho vojska. “Vďaka vesmírnemu veleniu nebude americká nadradenosť vo vesmíre nikdy ohrozená,” uviedol Trump a vyvolalo malé nadšenie na ministerstve obrany a v parlamente USA. Nová divízia americkej armády môže byť vytvorená iba so súhlasom Kongresu, “píše Tages-Anzeiger.