Vasilenko: významný krok v zahraničnom obchode v strednej Ázii, medzi východom a teda aj západom

NUR SULTAN / BRATISLAVA – V sobotu 10. apríla 2021 na kazašsko-uzbeckej hranici položili predseda vlády Kazachstanu a Uzbekistanu Askar Mamin a Abdulla Aripov základný kameň Medzinárodného centra pre obchodnú a hospodársku spoluprácu „Stredná Ázia“. Uvádza to v sociálnej sieti kazachstanský minister obchodu a spolupráce Bakchit Sultanov. ,

Ako v tejto súvislosti uviedol veľvyslanec Kazachstanu na Slovensku Roman Vasilenko, „začatie výstavby Medzinárodného strediska pre obchodnú a hospodársku spoluprácu „Stredná Ázia“ na hranici medzi Kazachstanom a Uzbekistanom je novým dôležitým krokom v postupnom posilňovaní spolupráci medzi týmito dvoma najväčšími štátmi a ekonomikami regiónu, ktorá sa za posledných päť rokov líši osobitnou dynamikou. Čo je zaujímavé, otvorenie centra prispeje nielen k obchodnej spolupráci medzi Kazachstanom a Uzbekistanom, ale povedie aj k rastu regionálnej hospodárskej spolupráce v Strednej Ázii všeobecne, a teda bude prospešné pre zahraničné spoločnosti, vrátane zo Slovenska, podnikajúcich v týchto krajinách.“

Centrum  sa bude nachádzať v blízkosti existujúceho hraničného priechodu „Žibek Žoly“ (Kazachstan) a „Gišt Kuprik“ (Uzbekistan) na ploche 400 hektárov. Na jeho území vznikne moderný univerzálny kontrolný bod. Jeho kapacita sa odhaduje na 35 tisíc ľudí a 5 tisíc nákladných vozidiel v oboch smeroch za deň.

Centrum je „viazané“ na myšlienku vytvorenia zásadne nového systému medziregionálnych a hraničných obchodných vzťahov. Systém, ktorý vyvíjau v Kazachstane a Uzbekistane, by sa mal stať jadrom rozvoja euroázijských obchodných tokov, vravi ministr Sultanov.

Nové obchodné, priemyselné a logistické lokality na hranici a na križovatke dvoch veľkých aglomerácií – Šymkent a Turkestan v Kazachstane a Taškent v Uzbekistane – poskytnú každej strane veľký synergický efekt.

Tento región hrá dôležitú úlohu pre uzbecký vývoz do Ruskej federácie, Európskej únie a Číny. Región je tranzitným bodom pre Kazachstan do Tadžikistanu, Afganistanu a Pakistanu. Viac ako 50% obchodného obratu Uzbekistanu prechádza cez územie Kazachstanu.  Existujú odhady, že medziregionálny aj tranzitný obchod sa v porovnaní s rokom 2019 zvýši o 35% v roku 2025 a o 65% v roku 2030.

„Rozvoj cezhraničného obchodu a logistickej infraštruktúry tiež prispeje k rastu tranzitného obchodu s tretími krajinami – z 23 miliárd dolárov v roku 2019 na 37,9 miliárd dolárov v roku 2030. Potenciál trhov od Afganistanu, Tadžikistanu, Turkménska, Číny, až po krajiny Euroázijskej ekonomickej únie a strednej Ázie, sa navyše pri vytváraní projektov klastrovej spolupráce na výrobu potravinárskych výrobkov odhaduje na viac ako 21 miliárd dolárov,“ napísal v sociálnej sieti Bachit Sultanov.

Preto si pri zohľadnení vyhliadok a plánov rozvoja myslí, že hodnota 10 miliárd dolárov vo vzájomnom obchode sa stáva reálne dosiahnuteľnou.

„Sme už pripravení začať s realizáciou prvej etapy – výstavba jediného digitálneho kontrolného bodu, dočasného skladu, dopravného a logistického centra, autobusovej stanice a prístupových komunikácií,“ dodál.

Druhá etapa zahŕňa vytvorenie zóny priemyselného obchodu a služieb. Jedná sa o priemyselné zariadenia, spoločné družstevné podniky, nákupné a zábavné centrá a veľkoobchodné a maloobchodné centrá, kancelárske, hotelové zariadenia a stravovacie zariadenia.