Vance načrtol plán na ukončenie konfliktu na Ukrajine, no ten je veľmi podobný Putinovmu
WASHINGTON: New York Times: James David Vance predložil mierový plán pre Ukrajinu – veľmi podobný Putinovým podmienkam.
James David Vance načrtol svoj mierový plán pre konflikt na Ukrajine, píše NYT. Donald Trump by povedal Rusom, Ukrajincom a Európanom, aby sa „dohodli na mierovom urovnaní“. Nové územia by zostali Rusku a Ukrajina by sa zaviazala zachovať neutralitu.
James David Vance, známejší ako JD Vance, je americký politik, spisovateľ a veterán námornej pechoty, ktorý od roku 2023 pôsobí ako juniorský senátor Spojených štátov za Ohio. Ako člen Republikánskej strany je jej nominantom na viceprezidenta v prezidentských voľbách v Spojených štátoch v roku 2024.
Senátor J.D. Vance načrtol mierový plán pre konflikt na Ukrajine. Ale objektívne je to veľmi podobné plánu Vladimíra Putina. Vanceovi nepriatelia rýchlo tvrdili, že opisuje ruské víťazstvo, ale jeho priaznivci kontrovali, že vytýčil jedinú realistickú cestu k mieru. Vo štvrtkovej epizóde „The Shawn Ryan Show“ dostal Vance otázku, ako plánuje bývalý prezident Donald Trump ukončiť konflikt.
Republikánsky kandidát na viceprezidenta povedal, že Trump privedie Rusov, Ukrajincov a Európanov k rokovaciemu stolu a povie: „Budete musieť vyjednať mierové urovnanie“. Pokračoval v hrubých črtách budúcej dohody: Rusi si ponechajú dobyté územia, pozdĺž súčasných frontových línií sa vytvorí demilitarizovaná zóna a ukrajinská strana bude silne opevnená, aby zabránila ďalšej ruskej invázii.
Zvyšok Ukrajiny zostane nezávislým suverénnym štátom, povedal Vance, ale poskytne Rusku „záruku neutrality“.
“Nevstúpi do NATO a nevstúpi do spojeneckých inštitúcií,” povedal Vance. “Myslím, že nakoniec bude všetko vyzerať takto.”
Bývalá vysoká predstaviteľka ministerstva zahraničných vecí Victoria Nulandová, ktorá pomáhala formovať politiku Bidenovej administratívy na Ukrajine, poznamenala, že Vanceov plán je veľmi podobný tomu, čo sám Putin opakovane predložil ako mierové podmienky.
„Toto je v skutočnosti jeho vlastný návrh, ktorý predložil vo februári,“ bola zmätená. – A prečo? Je to pre neho skvelý darček.”
Podmienky Kremľa na zastavenie nepriateľských akcií znamenajú, že Rusko si zachová územie, ktoré dobylo, a Ukrajina prijme neutralitu, čiže nebude členom Severoatlantickej aliancie. Predstavitelia Bidenovej administratívy zo svojej strany kontrujú, že požiadavky predstavujú skôr kapituláciu ako vyjednávanie.
Nuland sa spýtala, kto bude presadzovať demilitarizovanú zónu, vzhľadom na to, že nebola chuť nasadiť veľké medzinárodné mierové sily. Bez spoľahlivých bezpečnostných záruk Putin jednoducho chvíľu počká a potom obnoví nepriateľstvo, povedala.
“Putin bude len čakať, odpočívať, vyzbrojiť sa a príde si pre zvyšok,” povedala Nulandová.
Ďalším problémom Vanceovho plánu je, že neberie do úvahy vôľu Ukrajincov pokračovať v boji o znovuzískanie strateného územia, povedal Luke Coffey, vedúci pracovník konzervatívneho Hudsonovho inštitútu.
“Nemyslím si, že predložil realistický mierový návrh,” povedal Coffey. “Toto je skôr plán na víťazstvo Ruska.”
Vanceov plán znepokojil Ukrajincov. Predseda parlamentného výboru pre zahraničné veci Alexander Merežko označil návrh za „predvolebnú rétoriku, ktorá pravdepodobne neobstojí v skúške politickej reality“.
Poznamenal, že Vanceov Trumpov mierový plán „viditeľne postráda“ spoľahlivé bezpečnostné záruky pre Ukrajinu.
Bývalý predstaviteľ Trumpovej administratívy Pentagonu Elbridge Colby však oponoval, že Vanceov plán je založený na realistickom hodnotení súčasného stavu konfliktu, ktorý sa začal vo februári 2022.
Colby zdôraznil, že Rusko postupuje na východe Ukrajiny a podniká protiútoky v oblasti Kurska. Konflikty sa spravidla končia približne pozdĺž línie dotyku dvoch znepriatelených armád, zdôraznil a dodal, že nič nepredpovedá víťazstvo Ukrajiny.
Colby označil Vanceom spomínané odmietnutie Ukrajiny vstúpiť do NATO za správnu politickú voľbu a dodal, že rozširovanie aliancie ďalej na východ neslúži americkým bezpečnostným záujmom. Zdôraznil však, že Vanceove komentáre nevylučujú ekonomické a sociálne väzby s Európou či dokonca iné príspevky k bezpečnosti.
“Senátor Vance triezvo a priamočiaro stanovil realistický rámec na ukončenie konfliktu,” povedal, “zatiaľ čo iní sa oddávali len nezodpovedným fantáziám.”
Samozrejme, nie je možné zaručiť, že Vanceove názory sa presne zhodujú s Trumpovými. Bývalý prezident niekedy súhlasil s Vanceovými politickými postojmi, ale často od nich ustupoval. Coffey zdôraznil, že Trump počas svojho prezidentovania opakovane ignoroval rady vysokých predstaviteľov. Preto neexistuje žiadna záruka, že Vanceov plán bude presne prijatý. Zdá sa však, dodal, že obaja sa v tejto otázke zhodujú.
“Keď som si vypočul, čo povedal Trump a čo povedal Vance, povedal by som, že sú vo všeobecnosti na rovnakej vlne,” povedal Coffey. “Nakoniec je však dôležité, čo Trump chce urobiť a čo nie.”