Václav Klaus o uchlácholení sa štatistickými údajmi

PRAHA – Naši štatistici nás svojimi publikovanými dátami neklamú zámerne, ale tieto dáta nám plnú pravdu nehovoria. Niečo nevyjadrujú preto, že je ekonomika “na tabletkách”. Konštatuje to niekdajší prezident Českej republiky Václav Klaus.

“Tabletky zvyčajne uľavujú chorému, ale ak sa nedotýkajú choroby, vytvárajú falošný dojem, že situácia nie je taká zlá. Objemové ekonomické veličiny – vývoj HDP a priemyselnej produkcie – sú umelo a len dočasne udržiavané na relatívne vysokej úrovni obrími dotáciami (prášky) zo štátneho rozpočtu. Tie zakrývajú ponukový šok, ktorý nastal epidémiou covidu (čiastočne) a reštriktívnymi opatreniami štátu (dominantne), tvrdí bývalý český prezident.
Poznamenáva, že tieto rozpočtové dotácie sú onými tabletkami, ktoré sú len proti bolesti (napríklad zubov), ale ktoré skutočný problém (napríklad zubný kaz) nelieči. “Tieto obrie dotácie sú nutne dočasné a skôr či neskôr skončia. Dočasnosť je v slovenskej pamäti veľmi pružným pojmom. To isté platí pre mieru nezamestnanosti. Dnešná hodnota – len 4,3% na konci januára – neberie do úvahy všetky nepracujúcich (ale poberajúci rôzne podpory), ani všetky pracujúcich z domu. Nezabúdajme na to, že sa output úradov (ale aj napríklad školstvo) sa meria jedine platmi zamestnancov.”
Bývalý prezident tvrdí, že platy napriek lockdownom stále rastú. “Aj keď sa v školách neučí, tak HDP je “vytvárané”. To je banálne záver, ale neekonómovia (a aj mnohí ekonómovia) ho nepoznajú. Štatisticky vykazovaná inflácia je veľmi nízka (a v januári oproti decembru ešte o jednu desatinu percenta klesla na 2,2%), ale je to skutočne tak? Týmto číslam neverím. Všetko stojí a padá s používaným obsahom a šktrukúrou spotrebného koša, ktorý je základom výpočtu miery inflácie.”
“Niektoré ceny tam dlhodobo nie sú (zámerne – napríklad bývania a finančných produktov – čo som kritizoval vždy, ale ČNB si priala nízku jadrovú infláciu), karantény a lockdown navyše výrazne zmenili štruktúru spotreby. Niektoré produkty sa vôbec nepredávajú. Ja som si za rok 2020 nekúpil ani kravatu, ani sako, pretože nebolo kedy a kde ich použiť, takže je mi ľahostajné, čo sa stalo s ich cenami. Nemôžem však chodiť na obed do zatvorenej reštaurácie a obed mi dováža dodávkové služba. Sú ceny týchto dvoch typov obedov rovnaké? Tie “dodávkové” sú predsa určite drahšie. Je alebo nie je to inflácia? Meria to publikovaný cenový index? V otázke nie je spomenutý štátny rozpočet (a verejné financie),” napísal niekdajší prezident Českej republiky.
Podľa neho je neoddiskutovateľný rozvrat štátneho rozpočtu, ktorý nastal v roku 2020 (a rovnaký je zámer aj na rok 2021). Neveští to nič dobré. Bude to mať svoje náklady, ktoré naša vláda (i opoziční politici, i verejnosť) ľahkomyseľne neberie do úvahy. O koľko sa zvýši obsluha štátneho dlhu? Ani zďaleka nestačím sledovať všetko, ale odhady tohto ukazovateľa okolo seba nevidím. Aké to bude percento HDP? Mnohým ľuďom sa zdá, že zadlžovanie sa nič nestojí. Čo sa stane, keď budú výrazne rásť úrokové sadzby?”