Revolut Bank a iné komerčné banky pozastavili poskytovanie kartových služieb v Bielorusku

MINSK – Revolut Bank pozastavila poskytovanie kartových služieb v Bielorusku.

Revolut po vzore ostatných pobaltských bánk zastavil obsluhu platobných kariet v Bielorusku. Predtým banka sprísnila požiadavky na Rusov v EÚ a zaviazala ich predložiť doklady, ktoré im umožňujú nepretržitý pobyt v krajine dlhší ako 180 dní.

Banka Revolut registrovaná v Litve pozastavila poskytovanie svojich bankových kariet v Bielorusku, informovala agentúra BNS.

“Pred niekoľkými minútami sme ukončili prevádzku – od dnešného dňa a blokujeme zúčtovanie platobných kariet v Bielorusku,” citovala televízia LRT správu zverejnenú 13. októbra 2023.

Na jeseň prestali karty v Bielorusku obsluhovať aj ďalšie pobaltské banky. Dňa 25. septembra tak prestali v republike fungovať karty banky Luminor. O dva dni neskôr Šiaulių banka upozornila klientov, že platba jej kartami nemusí byť možná na niektorých obchodných miestach v Bielorusku, a 11. októbra ich prestala obsluhovať úplne. V septembri o obmedzení prevádzky kariet v Bielorusku informovala aj SEB banka.

Swedbank upozornila, že od 6. septembra “nemôže zaručiť”, že jej karty bude možné používať na platby v Bielorusku, ako aj možnosť vyberať hotovosť z bankomatov.

V lete Revolut sprísnil požiadavky pre klientov z Ruska v európskych krajinách: na využívanie služieb banky musia teraz Rusi predložiť doklady, ktoré im umožňujú nepretržitý pobyt v EÚ dlhší ako 180 dní.

Spoločnosť spresnila, že doklady musia byť v čase predloženia banke platné viac ako tri týždne. Hovorca Revolutu vysvetlil, že spoločnosť pravidelne posudzuje doklady klientov vrátane dokumentov s právom na pobyt v krajine a obmedzí účty, ktoré porušujú finančné predpisy.

Prameň: Belta.