Inflácia v septembri dosiahla 8,2 %, klesá postupne

BRATISLAVA – Spomaľovanie tempa rastu cien sa v septembri naďalej prejavovalo aj vo výdavkovo najvýznamnejších zložkách výdavkov domácností potraviny boli aktuálne drahšie už len o 11,3 %, bývanie o 6,5 %.

Informuje o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Medzimesačne však ceny mierne poskočili, a to pod vplyvom zdražovania školských a zdravotníckych poplatkov, služieb telekomunikačných operátorov, ako aj pohonných látok.

Inflácia na medziročnej úrovni pokračovala v útlmovom trende a klesla z augustovej hodnoty 8,9 % na septembrovú 8,2 %. Prudšiemu poklesu zabránilo medzimesačné zvýšenie cien v priemere o 0,3 % ovplyvnené najmä tradičným septembrovým zdražovaním cien v školstve, ktoré naviac podporil aj pokračujúci rast cien benzínu a nafty, ako aj vybraných služieb.

 

Medzimesačný vývoj – september 2023 v porovnaní s augustom 2023

Ceny tovarov a služieb v septembri v porovnaní s augustom vzrástli o 0,3%, čo bol dôsledok zvyšovania cien v 8 z 12 hlavných sledovaných odborov (výdavkových skupinách domácností). Najvýznamnejší vplyv malo zvýšenie cien v odbore vzdelávanie o 3,1 %. Na začiatku nového školského roka sa tak spotrebitelia museli vyrovnať najmä s vyššími cenami predprimárneho a primárneho vzdelávania, ale aj sekundárneho a jazykového vzdelávania.

Druhý najvýznamnejší vplyv mal rast cien v odbore doprava o 0,5%, ktorý spôsobili najmä vyššie ceny pohonných látok o 1,2 %.

Po sezónnych výpredajoch medzimesačne vzrástli tiež ceny odevov a obuvi o 1,2 %, v zdravotníctve ceny za služby zubných lekárov o 2,2 % a významnejšie sa zdvihli aj ceny telekomunikačných služieb (2,6 %) a stravovania v jedálňach (1,8 %). K zvýšeniu priemernej cenovej úrovne v septembri prispeli aj vyššie ceny alkoholických nápojov a tabaku o 0,6 %, predovšetkým však piva a destilátov.

Ceny v odbore potraviny a nealko nápoje, ktorý má vo výdavkoch slovenských domácností druhú najväčšiu váhu, sa v súhrne medzimesačne nezmenili a platilo to aj pre ich zložku – skupinu Potraviny. Vo väčšine spomedzi 9 potravinových skupín (tried) ceny klesli. Medzimesačne zlacnela najmä zelenina o 2,3 %, ako aj mlieko, syry a vajcia o 0,5 % (ovplyvnené znížením cien syrov, jogurtov). V porovnaní s augustom klesli aj ceny ovocia, olejov a tukov. Naopak mierne vzrástli ceny chleba a obilnín, mäsa, a tiež cukru a cukroviniek.

Ceny sa medzimesačne nezmenili ani v najvýznamnejšej výdavkovej položke slovenských domácností, v odbore bývanie a energie.

Klesajúci trend zaznamenali iba 2 výdavkové skupiny – rekreácia a kultúra, a rozličné tovary a služby. Nižšie ceny ako v auguste mali organizované dovolenkové zájazdy, ako aj kancelárske a školské potreby alebo aj ceny osobnej starostlivosti.

Index spotrebiteľských cien sa v septembri oproti augustu zvýšil v domácnostiach zamestnancov, v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,3 %, a v domácnostiach dôchodcov o 0,2 %.

Medziročný vývoj – september 2023 v porovnaní so septembrom 2022

Medziročná úhrnná inflácia v septembri dosiahla úroveň 8,2 %. Medziročné zdražovanie sa tak utlmovalo už siedmy mesiac po sebe. Spomedzi 12 odborov (výdavkových skupinách domácností) až v ôsmich dynamika medziročného rastu cien klesla, výnimkou boli len 4 odbory, v ktorých boli zaznamenané medzimesačné rasty respektíve stagnácia cien vybraných tovarov a služieb – v odboroch doprava, alkoholické nápoje a tabak, a pošta a spoje a tiež zdravotníctvo.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo vyššie ceny potravín s nealko nápojmi. Dynamika rastu cien potravín spomaľuje už šiesty mesiac, v septembri boli medziročne drahšie o 11,3 %. Tempo medziročného rastu spomalilo vo všetkých 9 zložkách potravín. Viac ako 20 % medziročný rast cien zostal už iba pri cukre, džeme a cukrovinkách.

Rast cien v porovnaní so septembrom 2022 v odbore bývanie a energie klesol na úroveň 6,5 %, je to najnižšia hodnota rastu cien od konca roku 2021.

Napriek medzimesačnému zdraženiu boli pohonné látky stále o 0,6 % lacnejšie ako pred rokom. Zdynamizoval sa však rast cien v skupine dopravné služby na úroveň 22,5 %.

Výraznejšiemu poklesu celkovej inflácie zabránil nárast cien v odbore pošta a spoje, najmä pre zvýšenie poplatkov telekomunikačných operátorov na hodnotu 5,1 %. Podobne negatívne na infláciu vplýval aj rast cien v odbore alkoholické nápoje a tabak, spotrebitelia za ne platili v priemere o 9,4 % vyššie sumy ako pred rokom.

Index spotrebiteľských cien sa v septembri 2023 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 8,2 %, za nízkopríjmové domácnosti o 8,5 % a za domácnosti dôchodcov o 7,9 %.

Spolu za deväť mesiacov roka 2023 spotrebiteľské ceny dosiahli medziročný rast 12 % (domácnosti zamestnancov 11,9 %, nízkopríjmové domácnosti 12,7 %, domácnosti dôchodcov 12,5 %).

Vývoj jadrovej a čistej inflácie

Pri septembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 8,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 8,8 % a čistá inflácia hodnotu 8 %. Medzimesačne jadrová inflácia a čistá inflácia dosiahla hodnotu zhodne 0,3 %.

Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.