V Spojených štátoch sa úrokové miery nemenia

NEW YORK – Po dvojdňovom zasadnutí sa americká centrálna banka rozhodla ponechať úrokovú sadzbu federálnych fondov nezmenenú na úrovni 5,25-5,5 % ročne, uviedol vo vyhlásení Federálny výbor pre voľný trh (FOMC).

Rozhodnutie sa zhodovalo s očakávaniami väčšiny analytikov a ekonómov.

Sadzba je na 22-ročnom maxime.

“Najnovšie údaje naznačujú, že ekonomická aktivita rastie robustným tempom. Rast pracovných miest sa v posledných mesiacoch spomalil, ale zostáva silný a miera nezamestnanosti zostala nízka. Inflácia zostáva vysoká,” uvádza sa v správe.

Vo svojom júlovom vyhlásení FOMC zaznamenal „mierne“ tempo rastu ekonomickej aktivity a silný rast zamestnanosti.

“Bankový systém v USA je zdravý a odolný. Prísnejšie úverové podmienky pre domácnosti a podniky budú mať pravdepodobne negatívny vplyv na ekonomickú aktivitu, zamestnanosť a infláciu. Potenciálny rozsah týchto vplyvov zostáva nejasný,” uvádza sa v dokumente.

Výbor naďalej veľmi pozorne monitoruje inflačné riziká.

„FOMC sa dlhodobo snaží dosiahnuť maximálnu zamestnanosť a infláciu 2 %,“ uvádza sa v správe.„Na dosiahnutie týchto cieľov sa výbor rozhodol zachovať cieľový rozsah pre federálnu úrokovú sadzbu na úrovni 5,25 – 5,5 % ročne. “

Výbor bude pokračovať vo vyhodnocovaní ďalších údajov a ich dôsledkov pre menovú politiku.

„Pri rozhodovaní o budúcom tempe sprísňovania politík, ktoré môže byť potrebné na postupné vrátenie inflácie na 2 %, Fed zohľadní kumulatívny efekt sprísňovania menovej politiky, ekonomické a finančné udalosti a skutočnosť, že zmeny sadzieb majú oneskorenie. ekonomická aktivita a inflácia.“ , – uvedené v tlačovej správe.

Federálny rezervný systém bude pokračovať v znižovaní objemu aktív (štátne dlhopisy a cenné papiere kryté hypotékami) vo svojej súvahe podľa svojho už skôr oznámeného plánu.

“Sme pevne odhodlaní vrátiť infláciu späť k 2% cieľu,” uvádza sa vo vyhlásení.

Pri hodnotení vhodnosti menovej politiky bude FOMC naďalej monitorovať vplyv prichádzajúcich informácií na ekonomický výhľad.

“Výbor je pripravený podľa potreby upraviť svoj prístup k menovej politike, ak sa vyskytnú riziká, ktoré by mohli narušiť dosahovanie cieľov FOMC. Výbor bude brať do úvahy široké spektrum informácií vrátane údajov o podmienkach na trhu práce, inflačných tlakoch a inflácii,” uviedol. očakávania, ako aj vývoj na finančných trhoch a medzinárodné udalosti,“ píše sa v dokumente.

Rozhodnutie ponechať sadzbu na rovnakej úrovni prijali členovia FOMC jednomyseľne.

Dow Jones Industrial Average po zverejnení rozhodnutí Fedu pridáva 0,4 %, S&P 500 a Nasdaq Composite strácajú 0,1 % a 0,4 %.

Výmenný kurz dolára k euru je 1,0691 USD.

Experti, s ktorými sme boli v rozhovore minulý deň, neočakávali signály od Federálneho rezervného systému, že americká centrálna banka dokončila cyklus sprísňovania menovej politiky. Keďže inflácia v USA je stále nad 2% cieľom Fedu a počas posledných dvoch mesiacov sa zrýchľuje a celková ekonomika zostáva stabilná, experti očakávajú, že Fed nechá otvorenú možnosť ďalšieho zvyšovania sadzieb.