Roubini: kryptomeny predali nevedomým masám

Ekonóm “Doctor Doom” Nouriel Roubini naznačuje, že dohoda o záchrane FTX ukazuje, že kryptomena je Ponziho schéma: „Kto zachráni Binance?“

Nouriel Roubini citoval núdzovú dohodu Binance s problematickou burzou FTX ako znak toho, že táto kryptomena je svojho druhu Ponziho schéma.Kryptomenová burza Binance v utorok zintenzívnila potenciálnu dohodu o prevzatí, aby zachránila svojho rivala FTX, ktorý podľa nej čelí kríze likvidity. Binance neskôr odstúpila od svojej dohody s odvolaním sa na problémy, „ktoré nie sú v našich silách alebo možnostiach pomôcť“. V reakcii na to vlastník FTX Sam Bankman-Fried požiadal o bankrot svojej burzy.

„Po prvé, FTX je zachránený kolapsom Ponziho kryptografického podvodu. Teraz FTX padá a Binance ho zachraňuje,“ tweetoval Roubini v utorok rétoricky. „Ale kto zachráni Binance, keď sa tento mizerný domček z karát zrúti? Kryptomena je matkou všetkých Ponziho schém!“ pridal.

Profesor ekonómie z NYU Stern, prezývaný „Doktor Doom“, na Twitteri naznačil, že existujú paralely medzi kaskádovými záchrannými balíkmi a Ponziho schémou, kde existujúcim investorom vyplácajú výnosy z prostriedkov získaných od nových investorov.

Poskytovatelia úverov na kryptomeny, makléri a ďalšie firmy s digitálnymi aktívami sa dostali pod drobnohľad z dôvodu nedostatočnej transparentnosti, pokiaľ ide o to, ako riadia riziká spojené s finančnými prostriedkami klientov, ktoré držia. Teraz budú FTX kontrolovať americké regulačné orgány.

„Keď sa pákový efekt použije bez riadneho riadenia rizík, môže to viesť k likvidácii a masovej panike, čo vedie k bankrotu organizácií,“ povedal stratég Global Block Markus Sotiriou.

Záchranná dohoda FTX od Binance vyvolala v kryptosvete zimomriavky a znovu vyvolala obavy z problémov s likviditou, ktoré vznikli, keď v júni skolaboval Three Arrows Capital v dôsledku dopadu neúspešného stablecoinu Terra.

To bolo obzvlášť ohromujúce vzhľadom na to, že Bankman-Fried a jeho burza, ktorá bola ocenená na 32 miliárd dolárov menej ako pred rokom, boli toto leto vnímaní ako záchrancovia v kríze kryptolikvidity. V júni poskytol problémovému poskytovateľovi kryptopôžičky BlockFi pôžičku 250 miliónov dolárov a pokúsil sa zachrániť Voyager Digital.

Binance pravdepodobne nebude súhlasiť s akvizíciou FTX po preskúmaní interných údajov burzy a úverových záväzkov, uviedol v stredu Coindesk.

A v správe pre zamestnancov Binance v stredu generálny riaditeľ Changpeng Zhao varoval, že by kolaps FTX nemali považovať za dobrú vec. „Regulátory budú kontrolovať výmeny ešte viac. Získanie licencií po celom svete bude ťažšie,“ povedal.

Dlhoročný kritik Roubini sa už kryptomenám venoval mnohokrát a označil ich za najväčší podvod v histórii financií. Obvinil celebritu Kim Kardashian z propagácie mincí minulý mesiac a v roku 2017 tweetoval, že bitcoin bol „predaný nevedomým masám“.