V sieti sa šíria nepravdivé informácie o sieti 5 – G

ATLANTA – Pretože šírenie koronavírusu je ťažké zvládnuť, obklopujú ho dokonca rôzne dezinformácie. Jednou z najnovších nepodložených konšpiračných teórií okolo vírusu je skutočnosť, že 5G siete – nová generácia bezdrôtovej technológie, ktorá sa neustále rozširuje po celom svete – poháňajú globálnu pandémiu koronavírusov. Informuje o tom portál americkej televízie CNN.

Vyššie uvedené tvrdenia sú základom konšpiračnej teórie, ktorá vychádza z vymyslenej falošnej a nepravdivej informácie. Neodôvodnené tvrdenia o domnelom spojení medzi 5-G a Covid-19 sa začali šíriť po sociálnych sieťach internetu, kde New Agers a QAnon  a ich priaznivci  presadili falošné tvrdenie, že globálne elity používajú 5-G na šírenie vírusu.

Ako napísal portál www.buzzfeedsnews.com  “New Agers a QAnon sú ultrapravicoví konšpirační teoretici, ktorí si vymysleli, že globálne elity používajú 5G na šírenie pandémie koronavírusov. Paranoja, alebo slovensky stihomam okolo 5-G – čo je priemyselný termín pre piatu generáciu bezdrôtovej komunikačnej infraštruktúry – sa za posledných niekoľko rokov zvýšila, ale ako svet bojuje s pandémiou, rozširuje sa nepodložený podvod, podľa ktorého technológia, ktorá prevádzkuje mobilné telefóny, môže tajne spôsobiť prepuknutie choroby.

Tieto sofistikované algoritmy zosilnili a do hlavného prúdu zaradili nepodložené teórie. Úradníci vo Veľkej Británii vyjadrili obavy, že nedávne útoky na veže mobilných telefónov boli motivované falošnými konšpiračnými teóriami. Medzitým herec Woody Harrelson a spevák M.I.A. Patria medzi celebrity a vplyvné osoby, ktoré šíria tieto nároky svojim miliónom nasledovníkov. Neexistuje žiadny dôkaz na podporu teórie, že siete 5-G spôsobujú Covid-19 alebo prispievajú k jeho šíreniu.

Čo by sme mali vedieť o sieťach 5G, o tom, ako vznikli tieto falošné teórie a prečo dlho nevydržia svoju existenciu.

Existuje niekoľko teórií spájajúcich 5G a Covid-19. Jedna jednoducho naznačuje, že siete 5G spôsobujú Covid-19 alebo príznaky infekcie. Ďalšou zákernejšou je skutočnosť, že siete 5G vysielajú žiarenie, ktoré oslabuje imunitný systém, čo zvyšuje náchylnosť ľudí na infekciu. Oddelenie vírusu od siete pomáha pochopiť, čo presne je to vlastne 5G.

Technológia 5G je bezdrôtová sieť novej generácie, od ktorej sa očakáva, že umožní vlnu technológií, ktoré zmenia spôsob, akým ľudia žijú a pracujú – medzi potenciálne aplikácie patria vozidlá s vlastným riadením, vzdialené ordinácie a automatizované továrne, hoci to bude chvíľu trvať, pokiaľ uvidíme tieto zmeny.

Veľké rozdiely medzi 4G a 5G sú vo vyššej rýchlosti, vyššia šírka pásma a kratšie oneskorenie v komunikácii medzi zariadeniami a servermi.
Signály 5G prechádzajú cez nové rádiové frekvencie, čo si vyžaduje aktualizáciu rádií a ďalších zariadení na bunkových vežiach. Dopravcovia, ktorí stavajú super rýchle siete 5G, musia inštalovať veľa malých buniek na svetelné stožiare, steny alebo veže, často v tesnej blízkosti seba. Doteraz boli siete väčšinou rozmiestnené po jednotlivých mestách.

Siete 5G sa začali zavádzať v mestách a krajinách v roku 2018, ale boli rozšírenejšie prijaté v roku 2019 – v tom istom roku, keď v meste Wuhan v Číne zaznamenali prvé vypuknutie koronavírusu na svete.