Kríza dostala pomenovanie Great Lockdown a bude podľa MMF väčšia ako Veľká depresia v roku 1929

WASHINGTON  – Koronavírus ponára svet do hlbokej ekonomickej krízy od čias Veľkej depresie medzi svetovými vojnami. Začal sa v roku 1929 a posledné dozvuky boli v roku 1933. Zatmí krízu spred desiatich rokov. Medzinárodný menový fond (MMF) upozorňuje, že kríza najskôr prejde v roku 2021. Jej cena budú straty v hodnote 9 biliónov USD.

Prvý raz v histórii MMF tak prudko zmenil prognózy za taký krátky čas. Ešte na jeseň čakal prírastok svetovej ekonomiky v roku 2020 o viac ako 3%. Dnes je MMF presvedčený, že taký bude pokles.

Guvernér Národnej banky Slovenska predpokladal Peter Kažimír 24. marca 2020  predpokladal rýchle zotavenie ekonomiky.  Predpoveď prirovnal k dokumentárnemu filmu, ktorý hovorí, čo by sa malo stať v budúcnosti, no teraz je situácia zložitejšia. „Údaje a informácie starnú v hodinách,“ podotkol guvernér. Mal pravdu.

“Súčasná kríza má skutočne veľkosť celej planéty, ani jedna krajina sa jej nevyhne,” napísala v blogu MMF jeho hlavná ekonómka  Gita Gopinath.  Dodala, že po prvý raz od čias Veľkej depresii sa v recesii, či ocitnú nielen rozvojové krajiny, ale aj rozvinuté.”

Dnes 14. apríla 2020 predstavila prognózu dopadov krízy, ktorá dostala svoje vlastné meno: Veľká karanténa (Great Lockdown). Predchádzajúca kríza dostala pomenovanie Veľká recesia, hoci pokles svetového hrubého domáceho produktu (HDP) nedosiahlo ani jedno percento. Nedostala pomenovanie Blackout, s ktorým prišiel premiér Igor Matovič.

Prognóza MMF je založená na optimistickom scenári skorého konca globálnej pandémie Covid-19. Ak bude vrchol nákazy prejde vo väčšine krajín do leta, v druhom polroku začne vírus ustupovať, a karanténu postupne zrušia, vtedy sa  ekonomika rozvinutých krajín zmenší o 6% a rozvojových o 1%. V rokoch Veľkej depresie takmer pred sto rokmi, rozvinuté krajiny prišli o 16 % národného produktu, a celkom svetový HDP klesol o 10%.

To by sa podľa MMF nemalo stať. MMF dúfa, že budúci rok by mala svetová ekonomika stúpnuť 5,8 %. Bude to málo pre nahradenie strát. V roku 2021 bude vo svete menej peňazí, ako tých, s ktorými sme len nedávno počítali. Dlhov bude viac.

Vytvorí to tlak na rozpočty všetkých krajín, ktoré budú ošúchané prácou všetkých na palube zdravotníctva. Daňové príjmy sa znížia, pretože mnohé firmy a občania zbankrotujú, ekonomická aktivita vyhasne, a HDP bude v priemere o 5% menšie. To znamená, že za dva roky bude na planéte o 2 bilióny USD biliónov USD. Toľko za rok nevyrobia ani Nemecko s Japonskom.

V takejto situácii štáty, aby nezvyšovali dane a neškodili obnove ekonomickej aktivity, štáty znižujú výdavky. Teraz však nie je taká situácia, poznamenala hlavná ekonómka MMF.

Medzinárodný menový fond(International Monetary Fund – IMF, www.imf.org) je medzinárodnou finančnou inštitúciou  so sídlom vo Washingtone, D.C. (USA), ktorej hlavnou úlohou a mandátom je zabezpečovanie stability medzinárodného menového a finančného systému prostredníctvom poskytovania pôžičiek a odbornej technickej asistencie. MMF má 189 členských krajín a SR je jeho členom od roku 1993.