Kazachatan: prezident Tokajev úvaha na pôde EAEU

NUR-SULTAN – Prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev na porade Vyššej rady Európsko-áziskej ekonomickej rady povedal, že je potrené  “vytvárať regionálne hodnotové reťazce založené na konkurenčných výhodách našich ekonomík.“ Informujú tom kazašské médiá.

Vyššia rada  Európsko-áziského ekonomickej únie je orgánom Euróáziskej ekonomickej únie. Eurázijská ekonomická únia je ekonomická únia, ktorá v súčasnosti združuje Bielorusko, Rusko, Kazachstan  Arménsko a Kirgizsko.

Peezident zdôraznil, že podľa odborných prognóz by sa svetový HDP v roku 2020 mohol znížiť o viac ako 2 percentá, zatiaľ čo HDP USA a eurozóny sa zníži o 3,3 percentuálneho bodu a HDP o 4,2 percentuálneho bodu. Ekonomický rast Číny sa odhaduje na menej ako 2 percentá, čo znamená pokles asi o 4 percentá. Medzinárodný menový fond predpokladá pokles svetovej ekonomiky v tomto roku o 3 %.

Preto podľa neho By krajiny mohli zvážiť mechanizmy na posilnenie spolupráce s cieľom zvýšiť potravinovú sebestačnosť, maximalizovať výrobu svojich vlastných hotových výrobkov, vstúpiť na zahraničné trhy a vymieňať si skúsenosti v poľnohospodárskej vede. „Môžeme začať vytvárať regionálne hodnotové reťazce založené na konkurenčných výhodách našich ekonomík.”

Kasym-Žomart Tokajev je kazašský štátnik a politik, úradujúci prezident Kazašskej republiky a najvyšší veliteľ ozbrojených síl Kazašskej republiky od 20. marca 2019.