V Rusku sú najväčším problémom dôchodky

Majstrovstvá sveta vo futbale toho roku v Rusku nezatienili zmenu v sociálnom zabezpečení. V deň ich otvorenia 14. júna toto roku vláda oznámila o tom, že zvýši odchod veku do dôchodku. Mužom na 65 rokov, ženám na 63 rokov. Vek odchodu do dôchodku určili v Sovietskom zväze v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Mužom na 60 rokov. Ženám na 55 rokov.

„Bez ohľadu na neskorý štart v tejto oblasti, navrhujeme zaviesť dostatočne dlhé prechodné obdobie,“ povedal premiér Dmitrij Medvedev. S prechodom sa počíta od roku 2019. K navrhovaným 65 rokom pre mužov a 63 rokom pre ženy sa v Rusku úplne prejde v roku 2034.

Premiér poznamenal, že zvýšenie dôchodkového veku „nám umožní nasmerovať dodatočné prostriedky, ktoré budú prevyšovať infláciu“. Bude to znamenať, že rast dôchodkov bude vyšší ako znehodnocovanie peňazí. Inflácia v Rusku dosahuje 4%, čo je skoro trojnásobne viac ako na Slovensku (1,7%).

Medvedev povedal, že zvýšenie veku odchodu do dôchodku sa nebude týkať súčasných dôchodcov. Umožní to zvyšovať ich dôchodok o 1000 rubľov (RUR) ročne. Je to približne podľa súčasného kurzu 14 EUR. Priemerný dôchodok bol v Rusku v minulom roku podľa slovenskej analytickej spoločnosti Trexima necelých 14 000 RUR, čo je približne 200 EUR. V niektorých mestách primátori zvyšujú dôchodok. Príplatok má pomenovanie regionálny sociálny príplatok. V Moskve je to približne 100 EUR. Nie každé mesto má taký veľký rozpočet, aby si to mohlo dovoliť.

O problematika zvýšenia dôchodkov sa v Rusku diskutuje nie prvý rok. Ekonomická potreba tejto zmeny je vyvolaná tým, že dôstojný dôchodok nie je možné zabezpečiť v podmienkach, keď množstvo zamestnaných v krajine klesá a množstvo dôchodcov stúpa.

Ruská vláda prvý raz hovorila o zvýšení veku odchodu do dôchodku koncom apríla toto roku. Dmitrij Medvedev poznamenal, že vláda „stojí na prahu toho, aby sa začalo o tom diskutovať už na legislatívnej úrovni.“

Štatistické údaje za rok 2010 ukazujú, že v Rusku je očakávaná dĺžka života muža je 14,3 roku po odchode do dôchodku vo veku 60 rokov. Ženy v priemere po odchode do dôchodku v 55 rokoch žijú 23,9 roka.

Centrum pre strategický výskum, ktoré viedol niekdajší minister financií Alexej Kudrin a súčasný šéf parlamentného orgánu Účtovná komora Ruskej federácie navrhoval zvýšenie odchodu do dôchodku v Stratégii rozvoja krajiny na roky 2018 – 2024. Think-thank tvrdí, že „vďaka dlhšiemu a zdravšiemu životu by mohli byť občania aktívni a mohol by byť po nich dopyt.“ Postupné zvýšenie odchodu do dôchodku „umožní každému, dokonca v zrelom veku realizovať sa v profesii a dostať v starobe vyšší príjem.“ „Popracoval o päť rokov viac, dostal o tretinu vyšší dôchodok,“ tvrdí dokument, ktorý think-thank Alexeja Kudrina rozšíril 11. apríla 2018.

Dôchodkový fond v Ruskej federácii, čo je obdoba slovenskej Sociálnej poisťovne je stratový. Príspevky ekonomicky aktívnych obyvateľov nestačia na vyplácanie dôchodkov. Ročná dotácia predstavuje 4 % hrubého domáceho produktu (HDP). HDP je hodnota všetkých tovarov a služieb, ktoré národné hospodárstvo dodá na trh za jeden rok. Zvýšením odchodu veku do dôchodku by sa nielen mierne zvýšili dôchodky, ale štát by znížil v roku 2034 dotácie na dôchodky na 2,2% HDP.

KONZERVÁCIA

Andrej Movčan, riaditeľ programu Hospodárska politika nevládnej organizácie Moskovské centrum Carnegie tvrdí, že „zvýšenie dôchodkového veku je cestou konzervovania súčasného problému a príprava katastrofy o dvadsať rokov, pričom na účet najmenej chránenej časti pracujúceho obyvateľstva.“ Ako poznamenáva, ruský finančník vo svete sa dávno zaviedol iný model. Štát zabezpečuje dôchodok len najmenej sociálne nechránených občanov. Dôchodky sú malé, prakticky sú rovnaké pre všetkých a vyplácajú sa rozpočtu. Prostriedky na starobu si šetria samotní občania.

Andrej Movčan hovorí, že tí čo neodídu na dôchodok nemusia mať prácu. Starší zamestnanci musia ustúpiť miesto mladším, nielen kvôli fyzickej únave, ale aj neznalosti nových technológií. Starostlivosť o nich bude aj tak na pleciach štátu. Bude musieť míňať na rekvalifikáciu. Prostriedky budú dávať aj príbuzní.

A bude v Rusku pomer zamestnaných ľudí k dôchodcom 1 zamestnanec na 1,5 dôchodcu, bude treba v roku 2030 znížiť počet dôchodcov o tretinu, čo bude znamenať ďalšie zvýšenie veku  odchodu do dôchodku na 68 rokov pre ženy a 70 rokov pre mužov. Ruský finančník a ekonóm poznamenáva, že v krajine sa zníži aj podiel práce v ekonomike.

Povedať vám čo bude v roku 2040? Kladie si rečnícku otázku Andrej Movčan. „Vtedy sa priblížia k 71 rokom, tí ktorí majú dnes 45-47 rokov. Táto skupina je o niečo menšia ako skupina súčasní dôchodcovia. Okrem toho v krajine je aj skupina obyvateľstva, približne štvrtina, ktorá má zabezpečený predčasný odchod do dôchodku. Odvody na dôchodky platí len 70 % obyvateľstva, hovorí ekonóm. Kladie si ďalšiu rečnícku otázku:. Zvýšime veku odchodu do dôchodku v roku 2040 na 80 rokov. Nie nezaujímavý je aj fakt, že približne 20% platieb od ekonomicky aktívnych ľudí utráca Dôchodkový fond Ruskej federácie na svoju prevádzku.

Zvýšenie veku odchodu do dôchodku bude znamenať zmenšenie problémov v pokladni štátu v Ruskej federácii. Môže sa zlepšiť aj hospodárenie rozpočtov samospráv, ktoré často poskytujú podpory dôchodcom. Zvýšia sa dôchodky.

Ak však potenciálni dôchodcovia prídu o prácu keď budú mať 60 rokov, budú mať problémy s tým ako vôbec prežiť. Časť z nich môže začať pracovať na čierno. To bude znamenať nižšie odvody na dôchodky a následne nižšie dôchodky. Okrem iného v Rusku ešte nie sú veľmi rozšírené programy rekvalifikácie, ktoré by platil štát.

Mítingy proti zvyšovaniu dôchodkov boli už 1. Júla v mnohých mestách Ruska. Organizovali ich odbory, opozičný politik Alexej Navaľnyj, ale aj Komunistická strana Ruskej federácie. „Je lepšie byť mladou dôchodkyňou, ako prašivou zamestnankyňou!“ Tak znelo jedno z hesiel v meste Ivanovo. V Moskve mítingy nepovolili kvôli Majstrovstvám sveta vo futbale. Prezident Ruskej federácie 9. mája 2018 vydal „Nariadenie o zvýšení bezpečnosti v súvislosti s Majstrovstvami sveta FIFA 2018“, ktoré hovorí o tom, že povolenie na míting treba zosúladiť so samosprávou. Tá v Moskve nepovolila mítingy politickým stranám Jabloko, hnutiu Ľavý front a opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému.

 

NIELEN DOCHODKY

Mimochodom, hoci Rusko vyhralo nad Španielskom 1. júla tohto roku, tento dátum budú ľudia spájať nielen s futbalom . V Rusku o  tom koluje fór, že v súvislosti s futbalovým úspechom vláda zruší všetky dôchodky. Veď ľudia si to nevšimnú.

A teraz vážne. Vláda prišla  s aj ďalšími tromi zmenami: zvýšenie dane z tabaku, zvýšenie cien nájomného a komunálnych služieb, ale aj zvýšením cien komunikačných služieb, ktoré je dôsledkom novely zákona proti terorizmu. Ako to vyzerá v praxi?

Daň z tabaku, nazývaná spotrebná daň na cigarety a dutinkové cigarety nazývané papyrosy sa zvyšuje o 10%. Tento ukazovateľ sa ako informuje agentúra Interfax, nemenil od minulého roku. Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie išlo ešte ďalej. Nedávno navrhlo, že daň z tabaku a alkoholu sa bude každý rok zvyšovať nie menej o 10%.

V Rusku sa tradične každý rok od 1. júla zvyšujú ceny nájomného a všetkých komunálnych služieb. Tohto roku to bude v priemere o 4% v celom Rusku. Niekde to môže byť viac, inde menej. V minulom roku stúpli náklady občanov na tieto služby v priemere o 3,87 %.

V Rusku od 1. Júla vstúpili do platnosti zmeny zákonov zameraných na boj s terorizmom. Navrhla si poslankyňa Irina Jarovaja spolu so senátorom Viktorom Ozerovom. Dostali názov „balíček Jarovej“. Šíritelia Internetu sú podľa zákona povinnú uchovávať všetky digitálne správy počas šiestich mesiacov. Predtým to bol jeden mesiac. To zvyšuje náklady telekomunikačných operátorov. Ako napísal ruský ekonomický denník Kommersant, niektorí operátori už v lete zvýšia ceny služieb o 8 – 10 %. Telekomunikačný operátor v liste klientom napísal, že bude musieť vďaka zákonu do zariadenia 60 miliónov rubľov. Tie sa po zvýšení poplatkov vrátia za päť rokov.

„Peňazí niet, no vy sa držte!“ To je skrátený výrok premiéra Dmitrija Medvedeva. Jeho úplná verzia jeho výroku, ktorý zaznel počas návštevy Krymu  roku 2016: „Indexácie nikde niet. Jednoducho peňazí teraz niet. Nájdeme peniaze, urobíme indexáciu. Vy sa tu držte, želám vám všetko najlepšie, dobrú náladu a zdravie.“ Bola to odpoveď na otázku dôchodkyne o nízkych dôchodkoch.