V Rusku si vymysleli, že aj šampanské vymysleli v Rusku, sovietsky trpaslík najväčší trpaslík na svete

MOSKVA / PARÍŽ – Parlament Ruskej federácie Duma rozhodla, že šuminé víno vyrávané v Ruskej federácie je šamapnské a to franzúske vlastne nie. 

Pripomína to skupinu vtipov: Sovietsky trpaslík, najväčší trpaslík na svete. Sovietske hodinky, najrýchlejšie hodinky na svete.

Demarš firmy Moeta Hennessy proti novému ruskému zákonu o šumivých sektoch trval dva dni. Dňa 2. júla 2021 spoločnosť Moet Hennessy Distribution Rus LLC informovala svojich ruských partnerov, že dočasne pozastavuje pre všetkých kupujúcich prepravu šumivých vín. Dňa 4. júla 2021 Moet Hennessy súhlasil so zmenou označenia svojho šampanského na „šumivé víno“, ako to vyžaduje nový zákon podpísaný Vladimirom Putinom 2. júla 2021, a s obnovením dodávok do Ruska. Francúzi to vzdali, vzdali sa, ustúpili, zahodili ruky? No, áno, ale je to logické v tmavej uličke proti násilníkovi s pištoľou. Súhlas Moeta Hennessyho s požiadavkami nového zákona je úžasný, pretože potvrdzuje: áno, ide o prípad akútneho, ak nie lúpežného, ​​protekcionizmu.

Dňa 2. júla 2021 poslala do médií list firma Washes Hennessy Distribution Rus LLC jej ruským partnerom. Spoločnosť napísala, že nové zmeny a doplnenia zákona o regulácii obratu alkoholu „ukladajú výrobcom šampanského z francúzskeho regiónu Champagne povinnosť premenovať svoje výrobky na„ šumivé víno “. Spoločnosti budú musieť nanovo certifikovať výrobky a meniť označovanie. Výrobcovia šampanského nechcú meniť kategóriu pre ruský trh. Spoločnosť Washes Hennessy Distribution Rus preto pozastavuje prepravu šampanského všetkým zákazníkom.

Všeobecne je Moet Hennessy najväčším producentom šampanského na svete. Moët & Chandon, Dom Pérignon, Veuve Clicquot, Ruinart – to sú všetko jeho značky. Do Ruska sa ročne dovezie asi 50 miliónov litrov dovážaných šumivých a šampanských vín, 13% – šampanské z Francúzska, podiel Moet Hennessy – necelé 2%.  Ide o drahý nápoj. Moet však nehovoril sám za seba. Nový zákon zasahuje všetkých výrobcov šampanského (pokiaľ za takého považujeme iba vinárske domy označenia Champagne) vyvážajúcich svoje výrobky do Ruska. A nielen pre nich – utrpia to aj producenti a dovozcovia tichých vín chránených označením pôvodu (CHOP), v novej ruskej verzii – chránené zemepisné označenie, CHZO).

Ale nie celkom tak, ako rozhodli ruskí používatelia sociálnych médií, ktorí dva dni pochmúrne vtipkovali o tom, čo ešte v Rusku po šampanskom premenovať alebo zakázať.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.