Malí investori pripravili fondy o miliardy dolárov

NEW YORK – Malí investori porazili veľké investičné fondy. Operácia v štýle finančného mága Georgea Sorosa.

Používatelia online platformy Reddit sa rozhodli potrestať investičné fondy a pripraviť ich o miliardy dolárov.  Milióny malých individuálnych investorov sa pripojili k skupine WallStreetBets a začali aktívne nakupovať akcie siete obchodov predávajúcich videohry a herné konzoly GameStop.

Výsledkom bolo, že za pár týždňov akcie spoločnosti vzrástli viac ako desaťkrát a niekoľko fondov bolo nútených uzavrieť svoje krátke pozície („shorty“) so stratami miliárd dolárov. V piatok akcie GameStopu vzrástli o 68 percent, ich cena bola 325 dolárov za akciu.

Americkí makléri v reakcii na kroky malých investorov začali ukladať obmedzenia týkajúce sa obchodovania s akciami a cennými papiermi GameStop iných spoločností, ktoré sa dostali do pozornosti WallStreetBets. Agentúra Bloomberg teda uviedla, že maklér Robinhood zakázal používateľom otvárať dlhé pozície v akciách maloobchodníka s videohrami.

Americké úrady zase začali kontrolovať kroky maklérov po tom, čo prestali obchodovať s určitými volatilnými akciami, teda akciami, ktorých ceny majú výkyvy. Webové stránky texaského generálneho prokurátora uvádzajú, že kroky trinástich internetových výmenných platforiem budú vyšetrované z hľadiska ich zákonnosti.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.