V Ruskej federácii, v Moskve vyšetrujú adopciu dvoch chlapcov, len homosexuálnym párom

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie, ktorý plní funkcie ako ako slovenská generálna prokuratúra,  otvoril trestné konanie proti zamestnancom oddelenia sociálneho zabezpečenia, ktorí umožnili adoptovanie detí  homosexuálnym párom v Moskve. Podľa šéfa skupiny ľudských práv Agora Pavla Čikova je to prvý takýto prípad. Finančné noviny informoval o tom zdroj blízky vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie.

Prípad bol iniciovaný na základe článku o nedbanlivosti – neadekvátneho výkonu povinností monitorovania životných podmienok a výchovuyosvojencov “z dôvodu nečestného prístupu k službe, čo viedlo k významnému porušeniu práv a oprávnených záujmov občanov, ako aj zákonom chránených záujmov štátu” (časť 1 článku 293). Trestného zákonníka),” uvádza vyšetrovací výbor.

Účastníkmi konania boli úradníci oddelenia sociálneho zabezpečenia v okrese Marino, ktorí boli vysvetľovať svoje správanie v oddelení polície. Podľa vyšetrovateľov „vedeli o stave vecí“ v rodine, kde dvaja muži vychovávali od roku 2010 dvoch chlapcov, ale „neurobili nič na ochranu detí pred škodlivými informáciami“.

Jeden z mužov podľa vyšetrovania „podporuje netradičné vzťahy a vytvára skreslené predstavy o rodinných hodnotách u detí, ktoré poškodzujú ich zdravie, morálny a duchovný vývoj“.

Právnik skupiny LGBT  “Coming Out”, Maxim Oleničev, povedal pre tlačovú agentúru Interfax, že vie o  “rodine”, o ktorej informoval vyšetrovací výbor.

Zákony Ruskej federácie používajú pojmy homosexuálna propaganda, alebo propaganda homosexualizmu. -Podľa definície Najvyššieho súdu Ruskej federácie sú to aktívne verejné aktivity zamerané na šírenie informácií zameraných na vytváranie postojov alebo stereotypov s cieľom vytvoriť atraktívny obraz netradičnej sexuálnej orientácie, ako aj podporiť určité činnosti.

Podľa predstaviteľov hnutia LGBT, ktoré zdieľa viacero ruských a medzinárodných organizácií pre ľudské práva, je táto koncepcia založená na šírení informácií s cieľom prekonať negatívny postoj voči členom LGBT komunity. Využívanie konceptu „propagandy“ v tomto prípade je podľa predstaviteľoch  v rozpore s princípmi ľudských práv a svedčí o homofóbnom a často populistickom pozadí týchto pojmov.

Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková zastáva názor, že ak homosexuálne rodiny dostanú právo adoptovať deti, povedie to k úpadku ľudstva. Uviedla to vo svojom vystúpení na Všeruskom mládežníckom vzdelávacom fóre 15. júla 2019.

Matvijenková podľa agentúry Interfax dodala, že si nedokáže predstaviť, že by dieťa, ktoré “vo všetkých jazykoch na svete ako prvé vysloví slovo mama, teraz malo začínať slovami rodič číslo jeden”. Podľa jej názoru sa v poslednom čase ničia “také základy šťastia ako rodina”.

Preto zdôraznila úlohu štátu pri vytváraní podmienok pre sebarealizáciu ľudí a ich duchovný rozvoj, čo je “možné len v harmonicky sa rozvíjajúcej spoločnosti, v ktorej vládne spravodlivosť a v ktorej človek zažíva pocit slobody a rešpekt”.

Interfax vo svojej správe pripomenul, že v Rusku platí zákaz adopcií ruských sirôt do krajín, kde tamojšie zákony umožňujú manželstvá homosexuálov. V Rusku existuje aj zákon o zákaze propagovania homosexuality v prostredí neplnoletých osôb.