V Poľsku bol skutočný špión James A. Bond

VARŠAVA / LONDÝN – Archív Ústavu pamäti  národa vo Varšave   (Archiwum  Instytutu Pamięci Narodowej) oznámil, že v roku 1964 pricestoval do Poľska skutočný agent James Albert Bond. Uviedol to na svojej stránke v sociálnej sieti.

Zamestnal sa ako archivár vojenského pridelenca britského veľvyslanectva. James Albert Bond rýchlo vzbudil pozornosť poľskej kontrarozviedky kvôli podozreniam zo špionáže. Do Poľska pricestoval 18. februára 1964.

V tom čase už vyšlo 11 zo 14 kníh o Jamesovi Bondovi. Prvý román Iana Fleminga o agentovi 007, Casino Royale, vyšiel ešte v roku 1953. Vo filmovej distribúcii boli  dve bondovky, Doktor No a Z Ruska s láskou so Seanom Connerym v hlavnej úlohe.

James Albert Bond sa narodil v roku 1928 v Bideforde v Devone. Jeho rodičia boli roľníci. V roku 1954 sa oženil s Janette Tuckey a narodil sa mu syn. Bond slúžil v armáde takmer 60 rokov. Zomrel v roku 2005.

Riaditeľka Ústavu národnej pamäti Poľska Marzena Kruk pre agentúru Reuters uviedla, že Bond, ktorý navštívil Poľsko, trochu pripomínal literárneho hrdinu – miloval tiež ženy, ale radšej mal pivo ako Martini.

Janette Tuckey pre The Telegraph povedala, že jej manžel bol skutočne britský špión. Ale keď boli v Poľsku, nevedela to naisto, hoci chápala, že jej manžel robí niečo zvláštne. Janette pripomína, že ich rodinu bola počas pobytu v Poľsku sledovali.

Podľa poľských archívov sa Bond dvakrát pokúsil preniknúť do vojenských zariadení v Bialystoku a Olsztyne, ktoré ovládali Sovietsky zväz. Ale zároveň nenadviazal kontakt s miestnymi obyvateľmi. Už v roku 1965 Bond opustil Poľsko. Podľa vdovy sa tak stalo kvôli povýšeniu.

Prečo Jamesa Alberta Bonda vyslali do Poľska, nie je známe. To zostane záhadou, kým nebudú odtajnené požadované britské archívy. Inštitút národnej pamäti Poľska nevylučuje, že išlo o vtip alebo pokus odvrátiť pozornosť poľskej kontrarozviedky.

James Bond je hlavná postava rovnomennej série kníh od Iana Fleminga a filmov. James Bond je agent britskej tajnej služby MI6 pod číslom 007. Výnimkou je film Licence to Kill (Povolenie zabíjať) kde James Bond odíde z MI6 a koná na vlastnú päsť.

Celkovo sa táto postava objavila v štrnástich originálnych knihách Iana Fleminga, obrovskom množstve kníh iných autorov, ktorí túto postavu prevzali a v 24 „oficiálnych“ filmoch.

Film Dych života (The Living Daylights) sa odohráva okrem iného aj v Česko-Slovensku, konkrétne v ešte komunistickej Bratislave.

Ian Fleming vymyslel postavu Jamesa Bonda počas dovolenky vo svojom jamajskom sídle Zlaté oko, teda Golden Eye, čo bol  neskôr názov pre jeden z filmov, vo februári 1952. Agent získal svoje meno po americkom ornitológov Jamesovi Bondovi, expertovi na karibskej vtáky a autorovi publikácie Vtáky Západnej Indea ( Birds of the West Indies); ako horlivý pozorovateľ vtákov mal aj Fleming kópiu tejto publikácie. V 20. bondovke Dnes neumieraj sa James Bond pri stretnutí s Halle Berry vydáva za ornitológa.

Ian Fleming sám opísal vznik mená takto: “Chcel som čo najjednoduchšie, jednotvárne a jednoducho znejúce meno, ktoré som mohol nájsť, a ‘James Bond’ znel lepšie ako čokoľvek iné. Okolo neho sa stane rad zvláštnych udalostí, ale on bude neutrálnou anonymnou postavou a tupým nástrojom ovládaným ministerstvami. ”

Medzi novinármi sa však špekulovalo o nejakom reálnom agentovi, po ktorom mohol byť James Bond pomenovaný. Hoci sa dotknutí agenti Bondovi podobajú, Fleming ani jeho životopisci, ako John Pearson či Andrew Lycett, niekoho ako inšpiráciu pre Bonda vo svojich dielach nepotvrdili.

Postava Jamesa Bonda sa stala predmetom mnohých filmových paródií. Za paródiu na agenta 007 býva označovaná séria o agentovi Johnovi Englishovi, ktorého hrá Rowan Atkinson, známy stvárnení postavy Mr. Bean (Pán Fazuľa).