V Kirgizsku idú prezidenta vykopnúť z funkcie

BIŠKEK –  Parlament (Žogorku Keneš) v Kirgizsku začal procedúru zbavenia úradu prezidenta Suranbaja Ženbekova. Informoval poslanec z opozičnej strany Ata-Meken Kanybek Imanaliev.

“Niektorí z poslancov podpísali procedúru zbavenia úradu.” Existuje veľmi komplikovaný postup, ale môžeme povedať, že sa začal, “uviedol.

Podľa zákona musí rozhodnutie parlamentu vzniesť voči prezidentovi obvinenie pre zbavenie funkcie väčšina poslancov a z iniciatívy najmenej jednej tretiny ich počtu.  Najmenej dve tretiny všetkých poslancov musia hlasovať za návrh na zbavenie funkcie. Rozhodnutie musí byť prijaté najneskôr do troch mesiacov po vznesení návrhu.

V Kirgizsku boli 4. októbra 2020 parlamentné voľby. V dôsledku nich boli do zákonodarného zboru zvolení poslanci štyroch politických strán zo šestnástich. To vyvolalo masívne protesty, ktoré sa zmenili na nepokoje v hlavnom meste Biškeku a ďalších veľkých mestách. Demonštranti sa zmocnili budovy parlamentu a bývalého prezidenta Almazbeka Atambajeva a ďalších politikov oslobodili z väzenia. Tí boli odsúdení ze ekonomické trestné činy.

Poslanci hlasovali za vymenovanie bývalého poslanca Sadyra Žaparova  za úradujúceho predsedu vlády. Bývalý šéf vlády, rovnako ako predseda parlamentu rezignoval.

V krajine sa rabuje. Kirgizská centrálna banka odporúčala, aby komerčné banky uzavreli svoje pobočky a vyprázdnili bankomaty.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.