V Indickom štáte Sikkim chcú rozdávať peniaze
V drobnom horskom indickom štáte Sikkim na hranici s Čínou začnú ľuďom rozdávať peniaze bez toho, aby na oplátku niečo žiadali. Experiment začne až v roku 2022, ale už teraz sa stal zámienkou pre škandály a obvinenia. Skeptici sú presvedčení, že šikovní politici sa jednoducho pokúšajú získať podporu čo najväčšieho počtu voličov, lákajú ich od svojich protivníkov a za tri roky si nebudú pamätať na svoje sľuby. Základný príjem bol už neúspešne implementovaný v oveľa rozvinutých krajinách. Píše o tom denník Indian Express.
Revolučný návrh predložila vo svojom volebnom programe, vládnuca strana malého indického štátu – Demokratický front Sikkimu (DF). V máji bude musieť bojovať proti dlhoročnému (a jedinému) súperovi – “Revolučnému frontu Sikkimu” (SKM) pre kreslá v regionálnom parlamente. Navyše víťaz bude môcť počítať s jedným miestom v Lok Sabha – dolnom snemovni parlamentu. Toto miesto teraz zastupuje zástupca SDF Prem Das Rai, ktorý obdivuje myšlienku svojich členov strany.
Nová iniciatíva však vyzerá nezvyčajne ambiciózna, a to aj pre Sikkim. SDF chce platiť minimálny príjem pre všetkých, bez výnimky 610 500 obyvateľov. Veľkosť platieb neznáma, tak ako aj celkové výdavky regionálneho rozpočtu v rámci projektu. Strana je však presvedčená, že štát môže ľahko zvládnuť sám, bez toho, aby požiadal o pomoc buď do Dillí, alebo od zahraničných investorov. Autori naznačujú dva hlavné zdroje financovania: cestovný ruch a priemysel výroby elektrickej energie. Podľa oficiálnych údajov ročne prichádza do Sikkimi, ktorý je vysoko v Himalájach 2,5 milióna cudzincov. Teraz je to hlavný zdroj príjmov pre štát, a v budúcnosti orgány sľubujú prilákať ešte viac turistov. Okrem toho je región známy svojimi vodnými elektrárňami, ktoré vyrábajú energiu oveľa viac, ako je potrebná štát. Výsledkom toho je to, že asi 90 percent elektrickej energie je na predaj. Očakáva sa zväčšenie kapacít v sfére výroby elektrickej energie.