USA: Trump podpísal balík pomoci ekonomike

WASHINGTON – Súčasný americký prezident Donald Trump podpísal návrh zákona o masívnom balíku pomoci americkej ekonomike.

Na twitteri to oznámil zástupca hovorcu Bieleho domu Judd Deere. „Prezident Donald Trump podpísal návrh zákona o rozpočte na fiškálny rok končiaci sa 30. septembrom 2021, ktorý stanovuje núdzovú reakciu na koronavírus a núdzovú pomoc,“ napísal. Plán predstavuje 900 miliárd dolárov vrátane zvýšenia platieb občanom.

Predpokladá sa, že výška platby sa zvýši zo 600 na 2 000 dolárov a pre deti už nebudú rozdávať 300, ale 600 dolárov. Balík hospodárskej pomoci je zahrnutý v rozpočte na budúci rok. Prezident a zákonodarcovia sa na tomto balíku nevedeli veľmi dlho dohodnúť. Po tom, čo Kongres schválil sériu ekonomických stimulačných opatrení, Trump to kritizoval, odmietol podpísať a vyhrážal sa vetovaním, ak nebudú splnené jeho požiadavky.

Platby vo výške 600 dolárov, ktoré navrhli zákonodarcovia, považoval za hanebné a požadoval ich zvýšenie na dvetisíc. Priame platby sú určené pre ľudí s príjmom nižším ako 75 000 dolárov ročne a balík obsahuje aj dotácie pre spoločnosti v najviac postihnutých odvetviach (284 miliárd dolárov). Nový balík obsahuje aj pomoc pre dopravný priemysel (vrátane 15 miliárd dolárov pre letecké spoločnosti), školy (82 miliárd dolárov) a univerzity, ako aj pre dodávky vakcín a potravín, asi 284 miliárd bude pridelených na dostupné pôžičky pre malé podniky.

Nový balík podpory bude najväčší po tom, čo americké orgány prijali opatrenia pri vrchole prvej vlny pandémie: v marci vláda USA vyčlenila na boj proti kríze 1,8 bilióna dolárov. Potom 70 miliónov Američanov dostalo platby vo výške 1 200 dolárov. Pred novembrovými prezidentskými voľbami rokovala Snemovňa reprezentantov a Biely dom o ďalšom balíku v hodnote dva bilióny, ale nedokázali sa dohodnúť.