Zomrel najslávnejší sovietsky špión George Blake

MOSKVA – George Blake, najslávnejší sovietsky špión rodným meno George Behar; ako zamestnanec IMEMO používal meno Georgij Ivanovič Bekhter,  nežije. 

Narodil sa 11. novembra 1922 v Rotterdame a zomrel  26. decembra 2020v Moskve. Jeho otec bol egyptský Žid a mama holandská protestantka.

Bol dôstojníkom MI6, z vlastného presvedčenia prešiel na stranu sovietskej rozviedky. V svojich spomienkach povedal: “Nerobil som to pre peniaze, ale z ideologických dôvodov.”

V roku 1990 vydal George Blake svoju autobiografiu No Other Choice, neskôr (2006), ktorá bola znovu vydaná s menšími revíziami pod názvom Transparent Walls. Blake žil v Moskve ako dôstojník KGB na dôchodku a zostal verným komunistom. Odmietol obvinenia zo zrady a trval na tom, že sa nikdy necíti ako Brit: „Ak sa chcete zradiť, musíte najskôr cítiť, že patríte. Nikdy som nemal pocit, že patrím. ““ „Nemám čo odôvodňovať … Pomáhal som tým, ktorí sú v čele pokroku!“ – poznamenal. V roku 2006 čiastočne zvíťazil na Európskom súde pre ľudské práva v spore proti Veľkej Británii kvôli zdĺhavému procesu licenčných poplatkov za vydanie autobiografie.

Po odhalení bol vo Veľkej Británii odsúdený na 42 rokov väzenia, z ktorého utiekol. Žil v Moskve, učil na Akadémii zahraničných spravodajských služieb. Mal vojenskí hodnosť – plukovník KGB ZSSR.