USA zaviedli nové obchodné sankcie proti Kube
WASHINGTON – USA sprísnia vývozné predpisy týkajúce sa leteckých a telekomunikačných zariadení na Kubu. Je to kvôli nedodržiavaniu ľudských práv a podpory režimu Maduro vo Venezuele.
Washington sprísňuje predpisy týkajúce sa vývozu a opätovného vývozu lietadiel a telekomunikačných zariadení. Napríklad sa zrušia existujúce licencie na prenájom lietadiel od Kuby, nové žiadosti sa zamietnu.
Spojené štáty okrem toho zakázala dary pre organizácie na Kube, ak sa poskytnú organizáciám pridruženým k kubánskej vláde, alebo vládnucej komunistickej strane. Vo vyhlásení sa uvádzajú sankcie za „represie režimu voči kubánskemu ľudu“, ako aj kubánska podpora venezuelského prezidenta Nicolasa Madura.
V decembri 2014 potom prezident USA Barack Obama oznámil začiatok normalizácie vzťahov s Kubou a zmiernenie sankcií. Donald Trump po príchode do predsedníctva označil túto politiku za chybnú, zachoval embargo a sprísnil pravidlá pre Američanov cestujúcich na Kubu.
Kubánska delegácia, ktorá sa zúčastňuje na 141. zhromaždení Medziparlamentnej únie (IPU) so sídlom v Belehrade v Srbsku, vystúpila s prejavom zameraným na posilnenie medzinárodného práva, parlamentných úloh a mechanizmov a prínos regionálnej spolupráce. Informuje o tom kubánska tlačová agentúra ACN.
Ana Maria Mari Machado, podpredsedníčka Národného zhromaždenia ľudovej moci a Štátnej rady, ktorá predsedá kubánskej delegácii, na Twitteri uviedla, že vo svojom príhovore odsúdila aj blokádu USA proti Kube.
Americké sankcie voči Kube – systém diskriminačných ekonomických opatrení USA voči Kube. Sankcie boli zavedené v roku 1960, keď Kuba vyvlastňovala majetok amerických občanov a spoločností; v roku 1962 boli sankcie sprísnené na úroveň takmer úplného embarga.
Hospodárska blokáda, ktorú zaviedla vláda USA, od roku 1960 značne poškodila hospodársky rozvoj Kuby.
V roku 2005 kubánsky minister zahraničných vecí Felipe Perez Roque uviedol, že za posledných 44 rokov blokády kubánskeho hospodárstva priviedlo k škode v hodnote 82 miliárd dolárov.
Ďalšie údaje hovoria o tom, že v období do októbra 2006, počas 45 rokov blokády, bola kubánska ekonomika poškodená v hodnote výške 86 miliárd dolárov.
Podľa oficiálnych údajov kubánskej vlády začiatkom decembra 2010 priame škody spôsobené hospodárskou blokádou dosiahli 104 miliárd dolárov, pričom ak prepočet zohľadňuje oslabenie dolára voči zlatu v období po roku 1961 – je to 975 miliárd dolárov.
Podľa kubánskeho Národného inštitútu pre ekonomický výskum bola v rokoch 1962 – 2017 škoda spôsobená embargom 130 miliárd dolárov.