USA vs Čína: nádeje na koniec sporov v obchode

WASHINGTON –  Analytici, s ktorými robila rozhovory televízna stanica CNBC, dali Spojeným štátom a Číne šancu na zmierenie v obchodnej vojne, ktorá trvá od roku 2017 z iniciatívy súčasného amerického prezidenta Donalda. Trumpa.

Ekonómovia vkladajú svoje nádeje do novej možnej ministerky financií Janet Yellenovej, ktorú Joe Biden nominuje na tento post, ak vyhrá prezidentské voľby. Na potvrdenie kandidatúry bývalého šéfa Federálneho rezervného systému (FRS) musí Kongres hlasovať.

Bývalá popredná obchodná sprostredkovateľka Bieleho domu Clelet Willems tvrdí, že Yellen je voči Číne oveľa umiernenejšia ako väčšina členov súčasnej Trumpovej administratívy. Predpoklad, že sa pokúsi nadviazať dialóg s Pekingom, podporuje aj skutočnosť, že bývalá šéfka Fedu sa vždy zasadzovala za otvorený obchod a bola považovaná za odporkyňu umelých prekážok a povinností.

Samotná Yellen opakovane vyjadrila znepokojenie nad tým, že USA pod vedením Trumpa uskutočňujú politiku zameranú na izoláciu vrátane hospodárskej a porušujú systém medzinárodných finančných a obchodných vzťahov, ktorý vytvorili.

Yellen zároveň pripustila, že USA majú „otázky týkajúce sa Číny a možno aj Európy“, je však potrebné ich vyriešiť v rámci dobre stanovených pravidiel so zapojením medzinárodných inštitúcií, ako je Svetová obchodná organizácia (WTO).

Hlavnými dôvodmi na začatie obchodnej vojny na konci roka 2017 boli vysoký obchodný deficit v bilaterálnych vzťahoch medzi USA a Čínou, s čím Trump nebol spokojný, ako aj tvrdenia Washingtonu voči Pekingu v súvislosti s porušovaním práv duševného vlastníctva.