Financial Times: európske firmy nespokojné s USA

LONDÝN  – Európske technologické spoločnosti obvinili USA z použitia sankcií s cieľom obmedziť ich prístup na čínsky trh, píše Financial Times.

Za posledné dva roky USA uvalili sankcie na mnohé čínske spoločnosti ako Huawei a SMIC. Zdroj publikácie uviedol, že takáto politika poskytuje výnimky pre americké spoločnosti pri spolupráci s Čínou, zatiaľ čo európske podniky sú odrezané od trhu ČĽR.

„Americké spoločnosti majú licenciu na dodávku spoločnosti Huawei, ale európski dodávatelia tak ešte neurobili,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti s podmienkou anonymity. Mnoho európskych tovární, ktoré vyrábajú mikročipy a zariadenia na ich  výrobu, podlieha sankciám USA.

Niektorým spoločnostiam v EÚ bol zakázaný prísun komponentov čínskym kupujúcim z dôvodu podozrenia, že sa môžu použiť na vojenské účely. Trh sa ale rýchlo zaplnil americkými dodávateľmi, ktorí predávali tovar prostredníctvom sprostredkovateľov, píšu noviny.

Čína je dôležitým partnerom pre európske spoločnosti. Podľa expertov sa však EÚ dostala do rivality medzi USA a Čínou, ktoré bojujú o technologické prvenstvo.

Hlavnými dôvodmi na začatie obchodnej vojny medzi Čínou a USA boli vysoký obchodný deficit v bilaterálnych vzťahoch medzi USA a Čínou, ako aj nároky Washingtonu voči Pekingu v súvislosti s porušovaním práv duševného vlastníctva. Víťaz amerických prezidentských volieb Joe Biden už skôr povedal, že nemá v úmysle okamžite ukončiť obchodnú vojnu a zrušiť obchodné clá.