USA: koniec sporov s Čínou po analýze problémov

WASHINGTON  – Pravdepodobný víťaz prezidentských volieb v Spojených štátoch Joe Biden uviedol, že nemá v úmysle okamžite ukončiť obchodnú vojnu s Čínou a zrušiť obchodné clá uvalené súčasnou hlavou štátu Donaldom Trumpom. V rozhovore pre The New York Times poznamenal, že najskôr by sa mala urobiť komplexná analýza.

Joe Biden zdôraznil, že je tiež potrebné konzultovať s tradičnými spojencami Washingtonu v Európe a Ázii, vypracovať novú stratégiu a potom podniknúť určité kroky.

Politik zároveň poukázal na to, že cieľom stratégie bude pokrok v boji proti krádežiam duševného vlastníctva, dumpingu, netrhových preferencií čínskych štátnych korporácií a prinútenia amerických spoločností zdieľať technológie. V skutočnosti hovoríme o rovnakých cieľoch, ktoré vyhlásil Trump.

V januári podpísali USA a Čína prvý úsek obchodnej dohody, podľa ktorej Biely dom ponechal clá vo výške 25 percent na čínsky tovar vo výške 250 miliárd dolárov. V platnosti zostalo aj 7,5-percentné clo na tovar v hodnote 120 miliárd dolárov.

Peking sa zaviazal kúpiť 75 miliárd dolárov v priemyselnom tovare, 50 miliárd dolárov v energetike, 40 miliárd dolárov v poľnohospodárskych výrobkoch a 35-40 miliárd dolárov v službách. Rokovania o druhej časti dohody uprostred pandémie koronavírusov neviedli ku konkrétnemu výsledku.

Britský ekonóm Jim O’Neill predtým označil Bidena za väčšie nebezpečenstvo pre Čínu ako Trump, pretože demokratický kandidát môže prepojiť medzinárodné inštitúcie s tlakom a zvýšením významu ekológie.