USA sa snažia zabrániť novej finančnej kríze
NEW YORK – Finančná kríza v USA sa stupňuje: v krátkom čase bol vyhlásený bankrot troch finančných inštitúcií.
Politici sa snažia zabrániť panike prísľubom, že zaručia bezpečnosť vkladov. V nedeľu večer sa bankové regulačné orgány rozhodli uvaliť na newyorskú banku Signature Bank nútenú správu, aby riadne vykonali jej konkurz. Za posledných niekoľko dní je to už druhýkrát, čo úrady zatvorili finančnú inštitúciu. V piatok nečakane vyhlásili bankrot banky Silicon Valley Bank (SVB). A len niekoľko dní predtým dobrovoľne oznámila svoje zatvorenie finančná inštitúcia Silvergate Capital, ktorá sa špecializuje prevažne na transakcie s kryptomenami. Vo veľmi krátkom čase tak vyhlásili bankrot už tri americké finančné inštitúcie.
Washington je z toho mimoriadne znepokojený. Ministerka financií Janet Yellenová, predseda Federálneho rezervného systému Jay Powell a ďalší finanční regulátori sa cez víkend zaoberali hľadaním riešenia, ktoré by mohlo zabrániť ďalšiemu šíreniu finančnej krízy. Prezident povedal, že vláda “bude brať na zodpovednosť všetkých, ktorí sú za túto nočnú moru zodpovední”.
V nedeľňajšom televíznom rozhovore Yellenová uviedla, že vláda nebude zachraňovať zatvorené banky. Sľúbila, že na to nebudú použité peniaze daňových poplatníkov. Yellenová, členka Demokratickej strany, sa postarala o to, aby si nikto ani len nemyslel, že vláda sa chystá zachraňovať banky peniazmi z verejných zdrojov. Mala na to dobré politické dôvody. Jej strana a vtedajší prezident Obama boli neskôr často obviňovaní z vládnej podpory problémových bánk počas finančnej krízy v roku 2008.
Predchádzanie panike
Yellenová a jej washingtonskí kolegovia museli zároveň cez víkend nájsť riešenie, ako upokojiť vkladateľov, klientov bánk a firmy.
Práve na to má slúžiť nový nástroj núdzového financovania bánk s názvom Bank Term Funding Program, ktorý bol oznámený v nedeľu večer. Program nebude mať na starosti ministerstvo financií, ale Federálny rezervný systém. Ten bude musieť poskytnúť potrebné prostriedky, aby si klienti bánk SVB a Signature mohli vybrať svoje vklady už v pondelok.
Doteraz sa záruky Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC) vzťahovali len na vklady nepresahujúce 250 000 USD. Súčasné opatrenie bankových regulačných orgánov však zaručuje, že všetky vklady budú vyplatené – a to nielen klientom SVB a Signature, ale potenciálne aj všetkým ostatným bankám v núdzi. FDIC pôvodne dúfal, že sa mu podarí nájsť kupca pre SVB. Ide o riešenie, ktoré sa stále oficiálne považuje za možné. Záujem však zatiaľ prejavila len britská dcérska spoločnosť SVB. Ako sa však veci predsa len dostali tak ďaleko?
Krachu SVB predchádzala panika medzi klientmi banky, ktorí si vo štvrtok naraz vybrali zo svojich účtov niekoľko miliárd dolárov. V piatok popoludní boli regulačné orgány nútené banku zatvoriť a tá teraz spadá pod FDIC (Federálny úrad pre poistenie vkladov). Hodnota SVB je len okrajovo určená veľkosťou banky. Celkové aktíva banky sa odhadujú na približne 200 miliárd dolárov, a tak je SVB desaťkrát menšia ako JP Morgan Chase, ktorá je s aktívami vo výške 3,3 bilióna dolárov najväčšou americkou bankou.
“Domovská banka” amerického technologického priemyslu sa zrútila
SVB, založená v roku 1983, bola domovskou bankou amerického high-tech priemyslu. Podľa agentúry Bloomberg si takmer polovica všetkých amerických začínajúcich podnikov požičiavala v tejto kalifornskej banke.
Mnohé z týchto podnikov si v tejto banke ukladali finančné prostriedky získané od investorov a podľa potreby si ich vyberali. Ak by o svoje vklady prišli, pre mnohé z nich by to znamenalo, že by sa tiež dostali do finančných ťažkostí. Inými slovami, krach banky by mal obrovské škody aj pre americký inovačný ekosystém.
Zdá sa, že práve títo stáli klienti SVB stratili v súčasnosti dôveru v túto inštitúciu. V médiách sa objavili správy, že fond Founders Fund, ktorého spoluzakladateľom je známy investor zo Silicon Valley Peter Thiel, odporučil začínajúcim podnikom vo svojom portfóliu, aby stiahli kapitál z SVB. Aj ďalšie fondy rizikového kapitálu varovali svojich klientov, aby sa zabezpečili proti možným stratám a stiahli vklady z účtov SVB. To všetko viedlo k panike.
Olej do ohňa priliala aj informácia, že SVB sa snaží vyrovnať stratu vo výške 1,8 mld. Táto naliehavá snaha získať peniaze vyvolala obavy, že banka nemá dostatok finančných prostriedkov. Cena jej akcií prudko klesla a SVB sa v piatok prestala pokúšať o získanie kapitálu. Regulačné orgány krátko nato banku zatvorili.
Krach SVB je výsledkom fatálnej reťazovej reakcie, ktorú spustil Federálny rezervný systém. Počas pandémie, keď bol priemysel špičkových technológií na vrchole, SVB investovala 91 miliárd dolárov do amerických štátnych dlhopisov a bezpečných cenných papierov krytých hypotékami. Všetky boli považované za najbezpečnejšie cenné papiere na svete. Minulý rok však Fed začal zvyšovať svoju kľúčovú sadzbu, aby zastavil cválajúcu infláciu. To malo priamy vplyv na hodnotu dlhopisov v držbe SVB.
A keďže ziskovosť týchto cenných papierov v porovnaní s novými emisiami klesla, klesla aj ich hodnota. V prípade SVB nečakane stratili na hodnote 15 miliárd dolárov, ako uviedla samotná banka. Takéto znehodnotenie v zásade nepredstavuje problém, pretože sa týka len papierovej hodnoty. Keď sa však dlhopisy musia predať, vedie to k stratám. Presne to bola SVB v posledných mesiacoch nútená urobiť. Banka musela predať cenné papiere v hodnote 21 miliárd USD, pretože potrebovala prostriedky na vyplatenie vkladov klientom.
Bol to aj dôsledok zvýšenia kľúčovej úrokovej sadzby Fedu. Začínajúcim podnikateľom sa zvýšili náklady a začali vyberať vklady zo svojej domovskej banky SVB. V dôsledku toho banka prišla o 1,8 miliardy USD, čo podnietilo jej pokus o získanie vlastného kapitálu a následne vyvolalo paniku.
Fed je v zložitej situácii
SVB nie je jedinou bankou, ktorej dlhopisy v dôsledku zvýšenia kľúčovej úrokovej sadzby Fedu za niekoľko mesiacov výrazne stratili na hodnote. Celkovo nerealizované straty amerických bánk v dôsledku zníženia ratingu dlhopisov dosiahli podľa FDIC v decembri 2022 približne 630 miliárd USD. Ešte v decembri 2021 sa tieto straty odhadovali len na osem miliárd dolárov.
Fed je teraz v ťažkej situácii. V normálnej situácii by nervozitu na trhu uhasil tým, že by finančným inštitúciám štedro poskytol potrebnú likviditu. Teraz by však poprel svoju snahu zdražiť peniaze, a tým spomaliť ekonomiku, a teda aj infláciu.
Investori si však myslia, že Fed aj centrálne banky EÚ budú vzhľadom na najnovší vývoj pri zvyšovaní kľúčových sadzieb zdržanlivejšie. To vysvetľuje skutočnosť, že napriek kolapsu banky ukazovatele stále poukazujú na zvýšenie sadzieb začiatkom tohto týždňa.
Ilustračné fotografie: www.pexels.sk