USA: nová dohoda s Ruskom o jadrových zbraniach

WASHINGTON –  Americký prezident Donald Trump povedal, že pracuje s Ruskom na dohode o odmedzovaní strategických útočných zbraní. Oznámil to počas rozhovoru s novinármi. Video je k dispozícii na YouTube.

„Teraz pracujeme s Ruskom na dohode…. Keby sme dosiahli niečo také, bolo by to skvelé, “uviedol americký  prezident.

Posledné rozhovory o strategickej stabilite medzi oboma krajinami sa uskutočnili 22. júna 2020 vo Viedni. Rusko a USA diskutovali o predĺžení platnosti Zmluvy o znížení strategických útočných zbraní. Počas konzultácií strany diskutovali okrem iného o udržiavaní stability a predvídateľnosti v súvislosti s ukončením Zmluvy o odstránení rakiet stredného a krátkeho doletu po stiahnutí USA.

Dohoda medzi Spojenými štátmi americkými a Ruskou federáciou o opatreniach na ďalšie znižovanie a obmedzovanie strategických útočných zbraní (Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons) je dvojstranná dohoda medzi Ruskom a Spojenými štátmi americkými o ďalšom vzájomnom znižovaní arzenálu nasadených strategických jadrových zbraní. Dohodu podpísali prezidenti Dmitrij Medvedev a Barack Obama 8. apríla 2010 v Prahe a nadobudli účinnosť 5. februára 2011.

Zmluva je navrhnutá na 10 rokov s možným predĺžením na základe vzájomnej dohody strán o 5 rokov [2]. Zmluva stanovuje zníženie počtu jadrových hlavíc na 1 500 jednotiek, medzikontinentálne balistické strely, balistické strely ponoriek a ťažké bombardéry na 700 jednotiek. Zmluva nahradila zluvu START I, ktorej platnosť vypršala v decembri 2009.

Donald John Trump(1946) je americký republikánsky politik, od roku 2017 pôsobiaci ako 45. prezident Spojených štátov amerických, pôvodným povolaním podnikat a televízny moderátor. Je predsedom a generálnym riaditeľom Trump Organization, ktorá podniká v oblasti nehnuteľností.