ISTANBUL – Ako umelá inteligencia ovplyvní trh práce?
O tom, ako umelá inteligencia ovplyvní profesie a ktoré sa dostanú do popredia s rozvojom umelej inteligencie, písal zakladateľ a predseda tureckého združenia pre politiku umelej inteligencie Zafer Küçukçabanoglu.
Umelá inteligencia už nie je technológiou budúcnosti, ale realitou dneška. Dá sa povedať, že táto technológia, ktorá do roku 2030 vytvorí trh v hodnote 15,7 bilióna dolárov, sa stane aj hybnou silou ekonomického rozvoja krajín. Umelá inteligencia v blízkej budúcnosti prenikne do všetkých oblastí, od poľnohospodárstva po energetiku, od obrany po vzdelávanie.
Pozoruhodná téza pochádza zo správy investičnej banky Goldman Sachs: „Umelá inteligencia by mohla nahradiť 300 miliónov pracovných miest na plný úväzok. V tej istej správe sa tiež zdôrazňuje: „Umelá inteligencia môže súčasne vytvárať nové pracovné miesta a zvyšovať produktivitu. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa však odhaduje, že do roku 2025 povedie umelá inteligencia k strate 85 miliónov pracovných miest a vytvorí 97 miliónov nových pracovných miest. Technologická transformácia, ktorá sa začala vývojom umelej inteligencie, evidentne niektoré skupiny profesií odstráni a iné pretvorí.
Päť povolaní, ktoré sa dostanú do popredia s vývojom umelej inteligencie
Každá zmena je zároveň predzvesťou ďalších zmien. Mnohé profesie pod vplyvom umelej inteligencie nevyhnutne nadobudnú inú podobu. Prvým krokom, ktorý tu musíte urobiť, je byť nadšený a zaujímať sa o túto transformáciu a budovať si kompetencie, aby ste udržali krok s novými profesiami. A prvou z týchto kompetencií by malo byť hromadenie technologických znalostí. Modernú éru možno zhrnúť do nasledujúceho výrazu: „Čokoľvek robíte, robte to pomocou technológie. Dá sa povedať, že sme vstúpili do obdobia, kedy sa budeme musieť zaoberať umelou inteligenciou najmä po roku 2025 a to v takých oblastiach profesionálnej činnosti, ako je právo, medicína, architektúra, politika. Na pozadí ďalšieho vývoja umelej inteligencie môžeme očakávať
Špecialista na detekciu Deepfake
Prvou z týchto profesií je špecialista na odhaľovanie falzifikátov („deep fakes“). Deepfake, ako jedna z oblastí využitia umelej inteligencie, je pojem, ktorý postupne začíname počuť a v budúcnosti budeme počuť čoraz častejšie. Technológia, ktorá sa vo svojej najzákladnejšej podobe nazýva „hĺbkové falšovanie“, je „transplantácia digitálnej tváre a hlasu“ vo videách vytvorených pomocou techník hlbokého učenia.
Dnes vám táto technológia umožňuje zmeniť digitálny obraz niekoľkými kliknutiami a vytvárať falošné videá, ktoré vytvárajú ľudí s ich tvárami, hlasmi, výrazmi tváre, spôsobom reči s maximálnou vierohodnosťou.
Takéto videá môžu byť vytvorené s cieľom vyvolať dojem, že osoba niečo hovorí alebo robí, čo nikdy nepovedal ani neurobil a táto technológia sa vyvíja ako jedno z najväčších nebezpečenstiev súčasnosti a blízkej budúcnosti. Zároveň bude čoraz dôležitejšie zdokonaľovať technológie schopné odhaliť hlboké falzifikáty, ktoré môžu poškodiť dobré meno fyzických a právnických osôb, zdiskreditovať ich a dokonca spôsobiť medzinárodné krízy.
Deepfake spotteri si ľahko nájdu uplatnenie vo verejnom aj súkromnom sektore, najmä v sektore médií a medzinárodných vzťahov. ich zdiskreditovať a dokonca spôsobiť medzinárodné krízy. Deepfake spotteri si ľahko nájdu uplatnenie vo verejnom aj súkromnom sektore, najmä v sektore médií a medzinárodných vzťahov. ich zdiskreditovať a dokonca spôsobiť medzinárodné krízy. Deepfake spotteri si ľahko nájdu uplatnenie vo verejnom aj súkromnom sektore, najmä v sektore médií a medzinárodných vzťahov.
Sprievodca vesmírnou turistikou
Druhou profesiou, ktorá sa s rozvojom umelej inteligencie dostane do popredia, je sprievodca vesmírnou turistikou. Jednou z najobľúbenejších tém posledných mesiacov je vesmír. O vesmíre hovoríme ešte viac ako predtým a zrejme to bude pokračovať aj v budúcnosti. Priestor je zároveň predmetom záujmu celého ľudstva. Skutočnosť, že tech podnikatelia ako Elon Musk a Jeff Bezos sa tiež obracajú na túto oblasť, zvyšuje záujem a humbuk okolo tejto témy. Oznámenie Gateway Foundation o svojom zámere otvoriť hotel vo vesmíre v roku 2027 posunulo tento humbuk úplne iným smerom. So začiatkom života vo vesmíre a otvorením hotelov bude potrebné uspokojiť mnohé potreby. V súčasnosti môže byť umelá inteligencia použitá na mnoho rôznych dôležitých účelov, ako je čistenie obežnej dráhy blízko Zeme od vesmírneho odpadu, vývoj vesmírnych misií, spracovanie údajov. Satelity na pozorovanie Zeme produkujú obrovské množstvo údajov.
Tieto údaje, ktoré pozemné stanice prijímajú po častiach, sa musia pred analýzou opäť spojiť. Na takúto analýzu satelitných dát sa budú hodiť možnosti umelej inteligencie. Okrem toho budú v budúcnosti vesmírneho ekosystému hrať veľkú úlohu aj autonómne kozmické lode a rozhodovacie roboty. V dôsledku tohto vývoja sa zdá, že popularita vesmírnych odborníkov a sprievodcov vesmírnej turistiky bude naďalej stúpať. V budúcnosti, keď sa budú robiť stále väčšie kroky smerom k prieskumu vesmíru, bude to robiť každá profesia súvisiaca s vesmírom.
Špecialista na klimatické technológie
Jednou z najdôležitejších výziev blízkej budúcnosti je nepochybne zmena klímy, ktorá je už za dverami. S každým ďalším dňom sa presadzuje myšlienka, že problémy ako globálne otepľovanie spôsobené touto zmenou môžu ľudstvu v blízkej budúcnosti spôsobiť vážne problémy a výskum v tejto oblasti sa stále zintenzívňuje. Technológia umelej inteligencie, ktorá zníži emisie skleníkových plynov pri procesoch, ako je výroba energie, jej bezpečné skladovanie a distribúcia, zvýši energetickú efektívnosť. Okrem toho sa mikrotechnológie môžu stať dôležitými aj pre podporu výroby a skladovania energie v blízkosti miesta jej spotreby. Umelá inteligencia môže účinne prispieť k hodnoteniu a udržiavaniu biologickej diverzity. Spolu s tým je vďaka satelitným snímkam možné sledovať a určovať zmeny vegetačného krytu. Špecialista na klimatické technológie, ktorý dokáže nájsť riešenia takýchto problémov pomocou umelej inteligencie, vzbudí veľký záujem predovšetkým v súkromnom sektore ekonomiky. Navyše každý podnik zaoberajúci sa touto problematikou bude môcť dosiahnuť úroveň Turcornu.
Analytik ChatGPT
Ďalšou profesiou, ktorá nadobudne význam v súvislosti s prebiehajúcimi zmenami v blízkej budúcnosti, bude analytik ChatGPT. Tento chatbot, ktorý je jedným z využití umelej inteligencie a už začal pretvárať každú oblasť, najmä vzdelávanie, možno nazvať digitálnym asistentom s podporou umelej inteligencie.
Môžete nechať ChatGPT nájsť recepty, vytvoriť obsah webových stránok a dokonca písať články. A s ChatGPT-4, ktorý bol vydaný v posledných mesiacoch, sa vďaka tejto technológii, ktorá sa každým dňom vyvíja, môžete naučiť doslova všetko od A po Z. V týchto podmienkach budú analytici ChatGPT veľmi žiadaní vo vládnych inštitúciách, súkromnom sektore v ekonomike a najmä v akademickej obci.
Metaverse Cop
Piatou profesiou, ktorá sa s vývojom technológií umelej inteligencie dostane do popredia, bude policajt metavesmíru. Pojem „metaverse“ je bezpochyby jedným z najfrekventovanejších v poslednej dobe. Tento dnes mimoriadne populárny a nezvyčajný koncept sa spomína v románe Snow Crash, ktorý presne pred 31 rokmi, v roku 1992, napísal americký spisovateľ sci-fi Neal Stephenson. V tejto knihe, ktorá predpovedá, čím sa internet stane, a opisuje virtuálnu realitu, ľudia unikajú z dystopickej reality každodenného života pomocou svojich digitálnych avatarov na objavovanie online sveta.
V októbri 2021 materská spoločnosť Facebook* zmenila svoj názov na Meta*. Keďže zakladateľ Facebooku* Mark Zuckerberg nečakane oznámil toto rozhodnutie, koncept „metaverza“, ktorý vstúpil do našich životov, bude pravdepodobne existovať ešte roky. S narastajúcim počtom používateľov v metaverze, kde umelá inteligencia pôsobí ako katalyzátor, sa bude zvyšovať aj zoznam potenciálnych trestných činov ako obťažovanie, kyberšikana, podvody, pranie špinavých peňazí. A keďže tieto problémy narastajú, v blízkej budúcnosti bude povolanie metaverzného policajta obzvlášť dôležité na sledovanie a prevenciu tohto druhu javov. Otvorenie sídla Interpolu v metaverse pred niekoľkými mesiacmi možno považovať za prvý znak toho.
Rýchlo sa meniace a vyvíjajúce sa technológie vytvárajú nové potreby a pripravujú pôdu pre transformáciu starých potrieb. Tí, ktorí dokážu sledovať technológiu a integrovať ju do svojich profesionálnych činností, budú z tejto situácie ťažiť. Podľa štúdie Oxfordskej univerzity možno v najbližších 20 rokoch zautomatizovať mnohé pracovné miesta a potreba pracovníkov na tieto práce sa zníži alebo úplne zmizne. Takýto pokrok vo vývoji umelej inteligencie, v ktorom roboty zaujmú svoje miesto v priemysle ako pomocný prvok, je už neodvratný. Očakáva sa najmä, že časť fyzickej práce budú vykonávať viac stroje. A môžeme povedať, že takéto oblasti profesionálnej činnosti.