Umelá inteligencia: čo je to program ChatGPT

ChatGPT je variant modelu jazyka GPT z anglického jazyka. Generative Pre-trained Transformer, vyvinutého spoločnosťou  OpenAI.

Využíva sa v konverzačných robotoch (chatbotoch) a iných aplikáciách z oblasti spracovania prirodzeného jazyka (angl. Natural Language Processing, NLP). Firma OpenAI, výskumné laboratórium umelej inteligencie  (anglická skratka AI), získala v roku 2023 svetovú pozornosť vývojom pokročilých jazykových modelov umelej inteligencie a verejným sprístupnením prototypov chatbotu ako GPT-3, GPT-3.5 (nasledovaným uzavretou verziou GPT- ). ChatGPT môže byť využívaný aj softvérom tretích strán.

ChatGPT má svoju webovú stránku, ktorá formou textovej konverzácie (chatu) bola sprístupnená verejnosti 30 novembra 2022. ChatGPT je navrhnutý tak, aby bol nezávislý od jazykov. V súčasnosti chatbot podporuje viacero jazykov vrátane angličtiny, španielčiny, francúzštiny, nemčiny, portugalčiny, taliančiny, holandčiny, ruštiny, arabčiny a čínštiny. Chatbot využíva technológiu spracovania prirodzeného jazyka na interpretáciu a odpovedanie na otázky používateľov v rôznych jazykoch. Medzi prvými osemdesiatimi jazykmi bola aj slovenčina.[5]

Podmienkou využitia je registrácia. Prvé verzie boli zverejnené ako testovacie (research preview), ktorých cieľom bolo identifikovať silné a slabé stránky systému, ako aj zbierať spätnú väzbu od používateľov na ďalšie vylepšenia.[3] Milióny užívateľov sa prihlásili a nielen testovali ale aj propagovali ChatGPT. Dôsledkom bola potreba investícií do zabezpečenia hromadného prevádzkovania systému (v máji 2023 dosiahlo sídlo openai.com 1,8 miliardy prístupov mesačne a stalo sa 17 najnavštevovanejším web sídlom) a to napriek tomu, že počet interakcií bez zadarmo bol obmedzený. Vo februári 2023 bola predstavená predplatená služba ChatGPT Plus využívajúca GPT-4, ktorá je spoplatnená a stojí to 20 dolárov mesačne.

ChatGPT Plus je určený na využívanie v rôznych profesionálnych kontextoch, ako je navrhovanie a úprava obsahu, generovanie nápadov, pomoc pri programovaní a skúmanie a analýza tém. Služba poskytuje predplatiteľom konzistentný prístup počas špičky, zrýchlené časy odozvy a prednostný prístup k novým funkciám vrátane GPT-4 a pripravovaných doplnkov ChatGPT. Pôvodne bol ChatGPT Plus spustený v USA, potom v rovnakom mesiaci v Nemecku a v marci 2023 v Indii.

Hoci základnou funkciou chatbota je imitovanie ľudskej konverzácie, ChatGPT je všestrannejší. Dokáže písať a ladiť počítačové programy, napodobňovať štýl slávnych celebrít, vytvoriť obchodné prezentácie, skladať hudbu, písať televízne hry, rozprávky a študentské eseje, odpovedať na testové otázky[7] (niekedy, v závislosti od testu, na lepšej úrovni ako priemer testovaných ľudí), písať poéziu a texty piesní, prekladať a sumarizovať text, emulovať systém Linux; simulovať celé chatovacie miestnosti, hrať hry ako piškvorky (tic-tac-toe) a simulovať bankomat.

ChatGPT funguje na báze transformátorov, ktoré sú špeciálnym typom neurónovej siete používanej v oblasti NLP. Transformátory spracúvajú text pomocou mechanizmov pozornosti na spracovanie vstupného textu a na generovanie výstupného textu. ChatGPT je predtrénovaný na veľkom množstve textov, ako sú knihy, noviny a internetové stránky, aby dokázal rozpoznať a interpretovať jazykové štruktúry a kontexty uveriteľne.