Ukrajinská pravda: PepsiCo, Jameson, ako sa medzinárodné spoločnosti vracajú na ruský trh

KYJEV / MOSKVA – Dávajte si pozor nie na slová, ale na činy – presne toto je vzorec, ktorý by ste mali použiť, keď sledujete odchod medzinárodných spoločností z ruského trhu. 

O danej téme napísal portál Ukrajinská pravda.

Práca oddelení vzťahov s verejnosťou (Public Relations – PR) je rozsiahla. Prvky PR niekedy vytvárajú dojem odchodu z ruského trhu, ale v skutočnosti tam spoločnosť zostáva alebo sa naopak vracia.

Niektoré firmy odišli, no po roku veľkej vojny sa postupne vracajú inými cestami. Niektoré sú otvorené, niektoré sú zahalené pod rôznymi značkami.

Začiatkom minulého mesiaca došlo k otvorenému návratu Pernoda Ricarda na ruský trh. Táto spoločnosť je známa predovšetkým svojimi alkoholovými značkami Jameson, Chivas Regal, Ballantine’s, Havana Club a Absolut vodka.

Pre Pernoda Ricarda bol ruský trh druhým najziskovejším po trhu Spojených štátov amerických a spoločnosť si dosť bolestne uvedomovala, že ho musia opustiť.

V roku 2020 Rusko nakúpilo 534 000 debien tejto whisky a podľa výsledkov z roku 2021 sa predaj zvýšil o 19%. V roku 2022 sa však rozhodlo predať všetky zostávajúce produkty a neuskutočniť nové dodávky.

Spoločnosť teraz dodá Rusku toľko produktov, koľko je potrebné na ochranu miestnych zamestnancov. Slovo chrániť možno chápať ako sociálne záruky.

 

Reagovala na to ukrajinská veľvyslankyňa v Írsku Larisa Herasko, ktorá vyzvala na bojkot produktov Pernod Ricard. Poslanci írskeho parlamentu boli navyše proti obnoveniu vývozu do Ruska.

Spoločnosť uviedla, že čoskoro poskytne vysvetlenie a pravdepodobne zastaví vývoz do Ruska kvôli odporu.

Svedčí o tom napríklad správa spoločnosti za rok 2022, v ktorej sa uvádza, že ruský trh zostáva pre spoločnosť jedným z najväčších. Podľa výsledkov z roku 2022 sa Rusko stalo tretím najväčším medzinárodným predajným trhom pre produkty PepsiCo po USA a Mexiku (strana 74 správy).

A vo februári tohto roku sa rozšírila informácia, že PepsiCo sa vracia do Ruska pod značkou Evervess-Cola. Evervess je značka, ktorú vlastní PepsiCo a ktorá je známa najmä svojimi tonikami. Bol prítomný aj na Ukrajine.

Písali o tom takmer všetky ruské masmédiá, vrátane štátnych. Samotná PepsiCo nevydala žiadnu tlačovú správu, aby odmietla obvinenia z pôsobenia v Ruskej federácii. Neexistuje žiadna správa o tom, že by pod niektorou z jej značiek pracovali povedzme podvodníci, alebo niečo falšovala samotná Ruská federácia.

Na štítku v zdrojových údajoch môžete vidieť, že produkty sú vyrábané na objednávku “PepsiCo Holdings”.

Áno, samozrejme, obľúbené značky Pepsi, Mirinda a 7up sa do Ruska nevrátili, namiesto toho sa tam veľmi dobre predávajú čipsy a snacky – Lays a Cheetos  , ktoré sa predávajú v Rusku aj na okupovaných územiach Ukrajiny.

Potravinárske firmy sa väčšinou ospravedlňujú tým, že v krajine agresora nechali len „nevyhnutný“ tovar, ktorý tvorí „základ základnej stravy“. Ruskí spotrebitelia sa zrejme nezaobídu bez čipsov a sušienok! Najmä ruskí vojaci, ktorých prídel, ako informovali médiá, zahŕňa čipy Lays.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com