Víťazi Mobilography Fest z Kazachstanu absolvujú krátky filmový kurz na New York Film Academy

ASTANA – Dvadsať víťazov festivalu Mob Fest z Kazachstanu sa zúčastnilo týždenného kurzu na New York Film Academy (NYFA) v New Yorku.

Informuje o tom portál The Astana Times.

Študenti mali možnosť vytvárať svoje filmy, pričom sa zhostili úloh ako scenárista, režisér, kameraman a performer.

Mobilografickú súťaž organizovala Nadácia Dara Presidential Initiatives s podporou Prezidentskej administratívy.

Kazašskí tvorcovia sa o procese tvorby filmu dozvedeli na jednej z popredných amerických univerzít špecializujúcich sa na filmovú produkciu a 3D animáciu.

Saparbek Zhaksylyk, jeden z víťazov, povedal, že kurz začal základmi réžie, technickými charakteristikami ručných kamier, po ktorých nasledovali fázy natáčania a strihu.

„NYFA je štvrtá oficiálna univerzita, na ktorej som študoval. Som spokojný s kvalitou vzdelávania a vášňou lektorov učiť. Expozícia špičkových filmových technológií a pracovných procesov s nimi zvyšuje záujem o túto profesiu. “Ďakujem fondu Dara za túto príležitosť, pretože štúdium na NYFA sa zdalo byť ťažko dosiahnuteľným snom,” povedal Zhaksylyk pre TengriNews.

Do súťaže sa prihlásilo viac ako 7 000 mobilografov vo veku 16 až 40 rokov, z ktorých len 100 postúpilo do záverečnej fázy. 40 autorov získalo peňažné odmeny a ďalším 40 záujemcom ponúkli online kurzy.